Hlavní obsah

Končí jedna éra. České aerolinky přestanou létat do Británie

Ilustrační foto.

6. 12. 2019 16:54

České aerolinie a Smartwings definitivně zruší své linky do Velké Británie. Letečtí dopravci přerušili provoz svých spojů do Birminghamu a Londýna už v zimním letovém řádu, neobnoví je ani v létě.

Článek

Čeští dopravci létali do Londýna od konce 40. let, ale tato éra končí. Podle informací serveru zdopravy.cz skupina Smartwings, pod kterou spadají aerolinky Smartwings a ČSA, původně chtěla linky na britské ostrovy přerušit dočasně, ale nyní se je rozhodla zrušit úplně.

„Za situace, kdy dlouhodobě nemůžeme provozovat letouny Boeing 737 MAX, je nutné se výhradně zaměřit na optimální komerční využití naší flotily a provoz linek, které splňují naše obchodní očekávání,“ řekla serveru mluvčí skupiny Vladimíra Dufková.

V lednu bude přerušena také linka na Island s mezipřistáním v Kodani. Poslední spoj poletí 6. ledna z Prahy a 7. ledna zpět. V létě by měla být obnovena, ovšem už bez mezipřistání v Dánsku.

Letouny Boeing 737 MAX byly na jaře celosvětově odstaveny po dvou nehodách, při nichž zahynulo více než 300 lidí. Společnost Smartwings tehdy vlastnila sedm těchto strojů, další měla převzít. Nyní jich měla mít dvě desítky. Boeing po úpravě problémového softwaru doufá v to, že bude moci obnovit provoz letounů 737 MAX v prosinci.

Čeští dopravci létali mezi Prahou a Londýnem od konce 40. let. V minulosti linku zajišťovaly ČSA, které ji zrušily při restrukturalizaci společnosti na podzim 2010. Aerolinky Smartwings začaly létat do britského hlavního města v roce 2004.

Velká Británie je nejvytíženější destinací z letového řádu pražského letiště. Po zrušení uvedených linek bude pravidelně létat 22 linek pěti různých dopravců do 12 měst v Anglii, Skotsku a Severním Irsku. Osm linek míří na jednotlivá letiště v Londýně.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené