Hlavní obsah

Francouzští „mimozemšťané“ vakcínu odmítli, cítili se zdraví. Zemřeli oba

Foto: Profimedia.cz

Ještě loni v říjnu uváděli Igor a Grichka Bogdanoffové na trh svoji novou knihu.

Reklama

5. 1. 2022 11:15
aktualizováno • 5. 1. 2022 11:59

Nejslavnější dvojčata ve Francii, známá z oblíbené televizní show o vědě a mimozemských civilizacích, podlehla koronaviru.

Článek

Bratři Bogdanoffové zemřeli pouhých šest dní po sobě. Nejdříve podlehl covidu-19 na konci prosince Grichka, poté jeho dvojče Igor. Bylo jim 72 let. V nemocnici leželi od poloviny prosince, očkovat se svorně odmítli. Podle svých přátel byli přesvědčeni, že vakcíny nepotřebují, protože sportují a mají zdravý životní styl.

Rodinný přítel Pierre-Jean Chalençon řekl, že bratři vyhledali lékařskou péči příliš pozdě: „Lidé říkají, že byli antivaxeři, to ale vůbec nebyli,“ citovala ho televize BFM s tím, že přátelé dvojčatům radili, aby se nechala naočkovat. Bratři byli ale přesvědčení, že je covid neohrozí.

Nerozlučná dvojice se odlišovala snad jen svým soukromým životem – zatímco Igor měl ze tří svazků celkem šest dětí, Grichka zůstal svobodný a bezdětný. Ve Francii narození potomci ruského malíře a matky pocházející z prostředí rakouské šlechty se v zemi galského kohouta stali mediálními hvězdami.

V osmdesátých letech uváděli na veřejnoprávním kanálu TF1 svoji show zvanou Temps X, v níž ve futuristickém studiu každý týden mluvili o mimozemšťanech, astronomii nebo umělé inteligenci. Pořad se stal kultovním, zároveň ale čelil i kritice kvůli mísení seriózní vědy a senzacechtivosti.

Později se bratři věnovali vydávání knih popularizujících vědu, které podepisovali pod jménem „Bogdanov“. Po vydání jedné z nich je vietnamsko-americký astrofyzik Trinh Xuan Thuan obvinil z plagiátorství. Soudili se i s časopisem Marianne a Národním centrem pro vědu a výzkum (CNRS), které jejich práce označily za nevědecké. V poslední době byli také vyšetřováni ze zneužití milionáře trpícího bipolární poruchou k vlastnímu obohacení.

Během devadesátých let se bratrům dramaticky změnila vizáž, zvětšily rty a vystoupily brady a lícní kosti. „Jsme hrdí na to, že máme tváře jako mimozemšťané,“ citovala je BBC. Grichka Bogdanoff prohlásil, že nikdy nepodstoupil zákrok na plastické chirurgii. Bývalý ministr školství a přítel bratrů Luc Ferry ale tvrdí pravý opak s tím, že dvojčata dostávala botoxové injekce. Zda je jejich vizáž, za kterou čelili mnoha posměškům, výsledkem operací, působení růstových hormonů, nebo vrozené nemoci, ale není jasné.

Bratři za sebou nechali značný majetek, mimo jiné i zámek z 11. století poblíž města Fleurance. Sídlo koupili v roce 1986, později se na ně ale snesla kritika za to, že ho za celou dobu neopravili a stavba patřící mezi francouzské historické památky pomalu chátrá.

V původní verzi článku jsme chybně uvedli, že nejdříve zemřel Igor Bogdanoff a pak Grichka, ve skutečnosti to bylo naopak. Za chybu se omlouváme.

Reklama

Doporučované