Hlavní obsah

Lidé nad 60 se budou smět od pondělí registrovat ke třetí dávce

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Ilustrační obrázek.

Reklama

28. 11. 2021 18:52

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny proti covidu, když u nich uplynulo pět měsíců od druhého očkování. Oznámil to premiér v demisi Andrej Babiš.

Článek

Původně se měla možnost otevřít 1. prosince. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích informoval, že se podařilo IT systémy připravit na novou vlnu registrací rychleji.

„Počet lidí, kteří mají dostat třetí dávku, je obrovský, je třeba se na to připravit,“ uvedl Babiš. Vláda podle něj připravuje rozšiřování očkovacích kapacit. Uvedl také, že vedle osvědčené vakcíny firmy Pfizer/BioNTech chce Česko víc zapojit očkovací látku Moderna. Ta bude distribuována do očkovacího centra v Praze na Černém Mostě, které začne fungovat v pondělí.

Babiš také připomenul, že ve druhé polovině prosince obdrží Česko vakcíny pro děti. Fakultní nemocnice dostanou toto očkování napřímo, rodiče tak budou moct s dětmi přijít i mezi vánočními svátky, uvedl premiér. Očekává, že do očkování se víc zapojí praktičtí lékaři.

Posilující, zpravidla třetí dávku očkování, která podle vakcinologů výrazně zvyšuje ochranu proti covidu-19, dostalo zatím v ČR přes 780.000 lidí. Nárok na přeočkování mají lidé v současné době šest měsíců po dokončeném předchozím očkování. Počet lidí po zapojení starších 60 let s nárokem na přeočkování stoupne na 2,4 milionu, což je více než třetina všech dosud očkovaných lidí.

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku v neděli vyzvala k naočkování posilující dávkou proti covidu-19 u milionu lidí za týden. Chce ulevit nemocnicím. K záměru hledá pomoc u lékařů, dalších zdravotníků i nezdravotnických dobrovolníků. Na posilující dávku vakcíny podle výzvy čeká nyní více než 1,5 milionu zájemců. Přitom už naočkování milionu lidí může změnit dynamiku epidemie, která nyní stále zesiluje, a ochrání za měsíc od zahájení akce před hospitalizací 3000 lidí, před vážným průběhem covidu-19 téměř 500 pacientů, uvedli signatáři.

Reklama

Doporučované