Hlavní obsah

Máte covid? Lékaři radí, kdy okamžitě volat pomoc

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Rizikoví pacienti by omikron neměli podceňovat, upozorňují lékaři. Ilustrační foto

Reklama

12. 2. 2022 10:08

Podle lékařů rizikoví pacienti ztrácejí před omikronem ostražitost a covid-19 mohou podceňovat. V některých ohledech je přitom varianta zrádnější, upozorňují. Včasné podání antivirotika může pacienta zachránit.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Aktuální sdělení zdravotnických statistiků zní jasně – počty nákaz koronavirem v populaci kulminují. S časovým posunem po generaci mladistvých a dospělých se ale nákaza intenzivně šíří mezi seniory a potenciálně zranitelnými kategoriemi obyvatel.

„Stále narůstá počet nově nakažených potenciálně zranitelných pacientů, u kterých hrozí riziko těžkého průběhu nemoci,“ dodávají. Jde zejména o rizikové pacienty bez jakékoliv ochrany očkováním.

Jinak řečeno – omikron ještě neřekl své poslední slovo a ohrožuje zejména ty, kdo se i bez covidu-19 potýkají s dlouhodobými zdravotními problémy. Mezinárodní organizace zároveň upozorňují, že je varianta sice mírnější než delta, stále však jde o nebezpečný virus schopný způsobit široké spektrum příznaků. A to až po ty nejvážnější.

„Přestože ve většině případů covidu-19 způsobeného variantou omikron postačí domácí léčba obvyklými léky, je vhodné, aby lidé znali své rizikové faktory. Mezi ně patří především věk nad 65 let, obezita, cukrovka, vysoký tlak, chronické plicní onemocnění, závažné onemocnění srdce, jater či ledvin nebo závažná porucha obranyschopnosti, užívání léků, které snižují imunitu, a probíhající onkologická léčba. Pokud totiž nakažený splňuje jedno z kritérií a zároveň se potýká s příznaky covidu, měl by okamžitě kontaktovat svého ošetřujícího lékaře a probrat s ním možnosti léčby, aby nedošlo ke zhoršení stavu,“ apeluje Pavel Dlouhý, předseda Společnosti infekčního lékařství.

Podle informací, které má společnost k dispozici, byla předchozí varianta delta fatální pro drtivou většinu rizikových, kteří se nakazili. Chronickou chorobou, jakou je například cukrovka, vysoký krevní tlak či chronické plicní onemocnění, trpělo až 95 procent těch, kdo zemřeli nebo se ve vážném stavu léčili v nemocnici.

„Omikron je zrádnější v tom, že nedělá rozdíl mezi rizikovými a nerizikovými, zasahuje obě skupiny. Stejně tak snadno nakazí očkované i neočkované. V současné době u nás naštěstí počítáme pacienty s omikronem ve vážném stavu v jednotkách. To přičítám zejména relativně nižší nebezpečnosti této varianty, ale také vyšší proočkovanosti a dostupné léčbě antivirotiky,“ komentuje stav Tomáš Vymazal, přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

Hrozí vám riziko těžšího průběhu?

Podle doporučení by se měl pacient s lékařem poradit, jaké je u něj riziko závažnějšího průběhu. Zejména se jedná o tyto faktory: vyšší věk, cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak, chronické plicní onemocnění, závažné onemocnění srdce, jater či ledvin, závažná porucha obranyschopnosti, užívání léků, které snižují imunitu nebo probíhající onkologická léčba (chemoterapie, ozařování).

Léky zatím jsou

Nebezpečí si podle upozornění lékařské společnosti lidé mnohdy nepřipouštějí a po pozitivním testu dokonce váhají, zda kontaktovat lékaře. Ten přitom může při včasné diagnóze rizikovému pacientovi doporučit patřičné léky.

„Antivirotika, která na omikron zabírají, je pacientům nutné nasadit dříve, než se nemoc zhorší. Proto jakmile náš pacient o nákaze ví, měl by nás kontaktovat a domluvit se, jak postupovat. Zrovna nedávno se mi pacient ozval až po třech dnech, kdy mu nebylo dobře, přestože je mu přes osmdesát a má chronické onemocnění srdce,“ přidává svou zkušenost praktická lékařka z Prahy Ludmila Bezdíčková.

S dotyčným pacientem to však nakonec podle jejích slov dopadlo dobře – po předepsání molnupiraviru symptomy po týdnu odezněly. Právě molnupiravir se stal v půlce prosince jednou z možností, jak rizikovým pacientům pomoci. Léčivo ve formě pilulek mohou užívat doma. Vyzvedávají si ho ale v nemocničních lékárnách přes poukaz od praktického lékaře. Zatím totiž nemá stanovenou úhradu a není ho možné předepsat na recept.

Do Česka zatím dorazila várka přibližně 20 tisíc balení antivirotika, která by měla vydržet do konce února. Podle už zveřejněných zpráv v půlce měsíce dorazí další. Léčebné možnosti by měl do budoucna doplnit také lék paxlovid. Šéf zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) avizoval nákup 50 tisíc dávek. Zatím ale není zřejmé, kdy by je výrobce mohl dodat.

Lékaři zároveň upozorňují, že i při omikronové vlně platí „návod“ jak postupovat a čemu při domácí léčbě věnovat pozornost. Dokument zveřejněný na webu Společnosti infekčního lékařství obsahuje rady, čím si vybavit lékárničku i přehled varovných signálů, při kterých je nutná hospitalizace.

Reklama

Doporučované