Hlavní obsah

Vojtěch má koronavirus. Členové vlády do karantény nemusí, jsou očkovaní

Foto: vlada.cz

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch má koronavirus, je v izolaci.

Reklama

28. 11. 2021 11:33
aktualizováno • 28. 11. 2021 12:59

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že má mírný průběh a bude pracovat z domova.

Článek

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch měl pozitivní test na koronavirus.

„Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si včera došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh, a budu tak pracovat z domova,“ uvedl na svém twitterovém profilu.

Ministr v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes uvedl, že jeho rizikovými kontakty se budou zabývat hygienici. Připomněl, že za rizikový se považuje kontakt bez ochrany dýchacích cest po dobu víc než 15 minut na vzdálenost menší než 1,5 metru. Další členové vlády, se kterými se setkal, jsou očkovaní proti covidu-19 a takovým lidem se karanténa neukládá, poukázal. S premiérem Andrejem Babišem (ANO) se Vojtěch viděl na čtvrtečním jednání vlády a premiér byl podle ministra v „poměrně velké vzdálenosti“. Na pondělní jednání kabinetu se chce Vojtěch připojit on-line. Pokud by to nešlo, mohl by ho zastoupit některý z náměstků, řekl.

Že by nemoc u ministra Vojtěcha neměla ochromit dosluhující Babišův kabinet, potvrdila i jeho mluvčí Jana Adamcová. „Vzhledem k tomu, že všichni členové vlády jsou očkovaní, tak by nikdo do karantény jít neměl,“ uvedla na dotaz Seznam Zpráv mluvčí vlády.

Informaci v zásadě potvrdila i ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Do případné karantény by měly jít všechny neočkované osoby, které se s Adamem Vojtěchem potkaly dva dny před pozitivním testem. „Pokud ten člověk, který se s panem ministrem potkal, byl očkován, tak do karantény jít nemusí, a to se týká i členů vlády. Nicméně vždy doporučujeme, aby i očkovaní pracovali z domova. A to až do výsledku PCR testu, který by měl následovat do pěti dnů po rizikovém kontaktu,“ vysvětlila pro Seznam Zprávy Jágrová.

Ministr zdravotnictví není prvním členem vlády, kteří onemocnění dostali. Prošli jím ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), někdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček, ministr zemědělství Miroslav Toman (oba ČSSD) nebo ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). V současné době je pozitivní i prezident Miloš Zeman, který ale nemá podle lékařů příznaky.

Pandemie koronaviru v Česku v posledních týdnech výrazně zesílila, počty odhalených onemocnění se ve všední dny dostaly vysoko přes 20 000. Za sobotu jich přibylo 12 514, což je o zhruba o desetinu méně než před týdnem. V nemocnicích je téměř 6000 lidí s covid-19, 948 z nich je ve vážném stavu. Nemocnice zejména na Moravě a ve Slezsku zastavily odkladnou péči, začaly také přesuny pacientů mezi kraji.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované