Hlavní obsah

Šéf WHO: Covid v roce 2022 zastavíme, ale nehromaďte vakcíny

Foto: Profimedia.cz

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Reklama

31. 12. 2021 22:45

Šéf WHO Tedros v novoročním prohlášení varoval před „úzkoprsým nacionalismem a hromaděním vakcín“, uvedla britská BBC na svém webu.

Článek

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je optimistou ohledně toho, že se příští rok podaří porazit pandemii covidu-19. Podmínkou ovšem je, že země budou spolupracovat ve snaze infekci zastavit.

BBC také připomněla, že to jsou dva roky, kdy se WHO dozvěděla o výskytu zápalu plic neznámého původu. Od té doby se virem SARS-CoV2 nakazilo asi 287 milionů lidí, skoro 5,5 milionu z nich zemřelo.

Podle Tedrose má lidstvo nyní sice mnoho nástrojů v léčbě covidu-19, ale pokračující nerovnost v distribuci vakcín zvyšuje riziko, že se virus bude dále vyvíjet.

„Úzkoprsý nacionalismus a hromadění vakcín v některých zemích podkopaly rovnost a vytvořily ideální podmínky, aby se objevila varianta koronaviru omikron. A čím déle nerovnost bude přetrvávat, o to vyšší je nebezpečí, že se virus vyvine způsoby, kterým nedokážeme zabránit a ani je předvídat,“ uvedl šéf WHO.

„Pokud skoncujeme s nerovností, skoncujeme s pandemií,“ dodal. Podle WHO je pro ukončení pandemie nutné do července 2022 naočkovat 70 procent obyvatel všech zemí světa.

Tedros v uplynulých měsících opakovaně kritizoval bohaté země, že „spolykaly“ světové zásoby vakcín proti covidu-19 a plně naočkovaly většinu svých obyvatel, zatímco jinde čekají teprve na první dávky.

Reklama

Doporučované