Hlavní obsah

Ve velkých městech v Česku už má omikron 80 procent nakažených

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Ministr vnitra očekává, že ke konci tohoto týdne či v průběhu příštího se trend definitivně překlopí na stranu omikronu.

Reklama

10. 1. 16:49
aktualizováno • 10. 1. 17:28

Omikron tvoří podle Státního zdravotního ústavu již více než polovinu případů nákazy koronavirem. Data z větších měst ukázala až 79 procent.

Článek

Odborníci očekávají velký nárůst počtu nových případů, dosáhnout může až 50 tisíc nově pozitivních za den.

Za poslední týden nahlásilo data z diskriminačních PCR testů 77 laboratoří, bylo vyšetřeno 26 275 vzorků. Z nich 61 procent za celý týden tvořila delta, 40 procent bylo s podezřením na omikron. Nad 50 procent omikronu ukázala data poprvé v sobotu 8. ledna.

„Za následující den, tedy neděli 9. ledna, kdy data odrážejí spíše testy z laboratoří ve větších městech a také zpravidla v neděli chodí na vyšetření méně lidí, pak podíl detekcí varianty omikron dosáhl až k hranici 79 procent,“ uvedla mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová.

Výrobce testů Diana Biotechnologies dnes na Twitteru informoval, že laboratoře, se kterými spolupracuje, zaznamenávají i více než 80 procent pozitivních případů s variantou omikron. Podle jejich modelu se počty případů omikronu znásobí za dva a půl až tři dny, za dnešek odhadují šest tisíc případů jen omikronu.

Definitivně se výskyt případů s variantou omikron potvrzuje celogenomovou sekvenací vzorku. Její výsledky jsou známé jeden až tři týdny od odběru vzorku pacientovi. Celkově už české laboratoře od začátku roku 2021 do 10. ledna tohoto roku sekvenovaly přes 12 900 vzorků. V posledním měsíci tvořila varianta omikron ze sekvenovaných vzorků 12,4 procenta, většinu tvořily podvarianty delty.

Odborníci se podle dosavadních informací ze zemí, kde vlna omikronu začala dříve, domnívali, že omikron nebude postihovat plíce, proto nebude způsobovat tak závažné stavy vyžadující hospitalizaci. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ale dnes na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu řekl, že se tam probírala i informace, že u neočkovaných může být omikron stejně závažný jako dřívější varianty. Vláda pro lepší ochranu před vážným průběhem doporučuje nechat se přeočkovat i třetí dávkou. Dosud ji podle dnešních dat má 2,86 milionu lidí, tedy méně než čtvrtina populace.

„V posledním týdnu je nárůst setrvalý,“ dodal Rakušan (STAN) před zasedáním krizového štábu. „Na druhou stranu zatím se jedná o pozvolný, nikoliv prudký radikální nárůst.“

Nejlepší je podle Rakušana situace stabilně v Karlovarském kraji. Nejhorší v Praze.

Ministr vnitra očekává, že ke konci tohoto týdne či v průběhu příštího se trend definitivně překlopí na stranu omikronu. „Překročí-li 50 procent, pak se křivka otáčí vzhůru poměrně prudkým způsobem,“ upozornil.

Podle Rakušana se podařilo ukončit tendr uzavřený na výběr testů do škol. „Povedlo se je vysoutěžit za rekordně příznivou cenu, jeden test stojí 14 korun,“ podotkl ministr.

Nyní se nebude testovat na univerzitách. „Je to po dohodě s rektory. Momentálně probíhá zkouškové období a studenti nejsou prezenčně přítomni,“ vysvětlil.

Běží výběrové řízení na nákup testů do státní správy. Do 17. ledna mají být podány nabídky. „Co se škol týče, počet zájemců prodávat testy byl poměrně vysoký, očekáváme, že obdobně úspěšní budeme i ve státní správě,“ uzavřel Rakušan.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované