Hlavní obsah

Kremlík odchází z Ministerstva dopravy, výpovědní lhůtu mít nebude

Foto: vlada.cz

Vladimír Kremlík ještě v době, kdy byl ministrem dopravy.

Reklama

7. 2. 2020 18:15

Premiér Andrej Babiš navrhl Kremlíkovo odvolání z čela Ministerstva dopravy 20. ledna. Podle něj manažersky nezvládl situaci kolem zakázky na informační systém k dálničním známkám.

Článek

Bývalý ministr Vladimír Kremlík na Ministerstvu dopravy skončil. Úřad přehodnotil své původní stanovisko a pro odvolaného ministra neuplatnil dvouměsíční výpovědní lhůtu. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva František Jemelka. Původně ministerstvo vůči Kremlíkovi postupovalo podle pravidel pro výpověď ze zákoníku práce, nyní bude uplatňovat pravidla určená pro představitele státní moci. Kremlík tak dostane pouze odchodné.

Ministerstvo dopravy podle mluvčího dříve vycházelo z toho, že ministr je vedoucí organizační složka státu a považuje se za vedoucího zaměstnance ministerstva podle zákoníku práce. Tedy že mimo ústavní funkci vzniká pracovní poměr jmenováním. To znamenalo, že Kremlíkovi po jeho lednovém odvolání zaslalo výpověď, která zahrnovala i klasickou dvouměsíční výpovědní lhůtu.

Odvolaný ministr by tak měl nárok na dva měsíční platy a navíc ještě odchodné. Kremlíka přitom ministerstvo dosud vedlo jako zaměstnance tzv. na překážkách, tedy zaměstnance, jemuž není schopno najít zařazení odpovídající jeho dosavadní pozici.

„Ministerstvo dopravy po konzultaci s Ministerstvem práce a sociálních věcí svůj postup přehodnotilo. Bývalému ministrovi bude tak vyplacen lednový plat a po třech měsících jeden plat odchodného, tedy pouze to, na co má nárok z titulu funkce ministra,“ uvedl dnes mluvčí ministerstva Jemelka. Úřad tak nyní bude postupovat podle zákona o platu představitelů státní moci.

Mluvčí upozornil, že dosud žádná částka z původně plánované výpovědní lhůty nebyla Kremlíkovi vyplacena.

Podle Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) nelze funkci ministra ani jiného člena vlády realizovat v pracovněprávním vztahu, protože nejde o výkon závislé práce podle zákoníku práce. „K výkonu funkce ministra se neuzavírá pracovní smlouva ani není do této funkce jmenován dle pracovněprávních předpisů, které se na tuto problematiku vůbec nepoužijí,“ uvedlo ministerstvo v komentáři pro ČTK. Zákoník práce je pro vedoucí zaměstnance využitelný pouze v případech, kdy se na ně nevztahují žádné zvláštní zákony. Pozice ministra ovšem vychází přímo z ústavy. Výkon funkce ministra podle MPSV končí odvoláním prezidentem republiky.

V minulosti podle Jemelky tuto situaci ministerstvo řešit nemuselo, protože odcházející ministři přistoupili na dohodu o okamžitém ukončení pracovního poměru. Kremlík ji však nepřijal.

Premiér Andrej Babiš (ANO) i současný ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) v minulých týdnech připustili, že Kremlík by mohl na ministerstvu v práci pokračovat, vyloučili ovšem pozice náměstka nebo politického náměstka. Tento týden Havlíček ČTK řekl, že zatím případnou spolupráci s Kremlíkem neřeší a pouze od něho přebírá agendu.

Premiér navrhl Kremlíkovo odvolání z čela Ministerstva dopravy 20. ledna. Podle Babiše manažersky nezvládl situaci kolem zakázky na informační systém k dálničním známkám. Kremlíkovým nástupcem se stal vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který oba úřady vede současně. Nový ministr kritizovanou zakázku zrušil.

Reklama

Doporučované