Hlavní obsah

Kružberk bude mít díky novému vodovodu kvalitnější pitnou vodu

Foto: Seznam Zprávy

Moravskoslezský kraj.

Reklama

26. 7. 2020 15:48

Obec Kružberk na Opavsku bude mít ještě letos téměř 2,2 kilometru nového vodovodu a díky tomu kvalitnější pitnou vodu. V současnosti se musí vodovodní řad kvůli zvýšeným hodnotám železa pravidelně odkalovat.

Článek

„Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) se proto rozhodla investovat téměř 13 milionů korun do jeho modernizace,“ sdělil mluvčí firmy Marek Síbrt.

„Páteřní řad v obci, který je vybudován částečně z oceli a částečně z litiny, vykazuje dlouhodobě problémy s kvalitou vody v ukazateli železa v dodávané pitné vodě. Abychom zajistili odpovídající kvalitu, musíme vodovodní síť pravidelně odkalovat,“ uvedl ředitel vodovodů SmVaK Milan Koníř.

Vodohospodáři se proto rozhodli přistoupit k investici. „Díky ní tento nežádoucí stav eliminujeme a budeme moci dodávat pitnou vodu ve špičkové kvalitě,“ uvedl Koníř.

Součástí stavby bude také přepojení 74 vodovodních přípojek. Síbrt uvedl, že otevřeným výkopem bude položeno více než 700 metrů sítě, zbývajících téměř 1500 metrů se bude dělat bezvýkopovou metodou řízeného protlaku a takzvaného berstliningu.

„Při berstliningu je nové potrubí zataženo do toho stávajícího, u kterého přitom dochází k jeho destrukci. Není nutné zasahovat do povrchu a omezovat život v daném místě. Metoda je rychlejší, ekonomičtější, ohleduplnější k životnímu prostředí,“ uvedl Koníř.

Obec Kružberk má více než 200 obyvatel. Leží pod hrází stejnojmenné vodní nádrže, která je hlavním zdrojem surové vody pro Úpravnu vody Podhradí společnosti SmVaK.

SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi. Vodu dodávají zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například části Olomouckého kraje nebo do pohraniční oblasti Polska.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované