Hlavní obsah

Jeptišky nazpívaly kompletních 6752 hodin gregoriánských chorálů

Foto: Profimedia.cz

Partitura gregoriánských chorálů, ilustrační snímek.

Reklama

12. 7. 15:45

K nazpívání chorálů bylo přizváno 45 benediktinských jeptišek z opatství Notre-Dame-de-Fidélité de Jouques na jihu Francie. V průběhu církevního roku každý den reprodukovaly intonace chorálů, které pocházejí převážně z 8. století.

Článek

Italské neziskové vydavatelství Odradek Records dokončilo obří projekt, během něhož v uplynulých třech letech nechalo nazpívat a zaznamenat veškeré známé gregoriánské chorály. Úctyhodných 6752 hodin hudby přístupné na internetu by se vešlo na zhruba 7000 kompaktních disků.

Informovala o tom agentura APA, která projekt s názvem Neumz označila za megalomanský.

Díky projektu, který je pojmenovaný podle neumů, grafických značek staré hudební notace, vznikl komplet zhruba 10 000 zpěvů, z nichž 600 bylo pravděpodobně nahráno poprvé. Za projektem stojí americký klavírista a muzikolog John Anderson, který vydavatelství Odradek Records založil v roce 2012 jako platformu pro klasickou hudbu, jazz a world music.

K nazpívání chorálů bylo přizváno 45 benediktinských jeptišek z opatství Notre-Dame-de-Fidélité de Jouques na jihu Francie. V jejich kostele bylo rozmístěno osm mikrofonů a sestry ve věku 22 až 90 let v průběhu církevního roku každý den reprodukovaly intonace chorálů, které pocházejí převážně z 8. století.

Více než tři roky byly každý večer zpěvy ukládány do paměťových nosičů. Zvukové soubory čítají dohromady 34 terabytů dat a jsou kompletně přístupné na internetu.

Chorál, který se hodí k aktuálnímu dni církevního roku, si lze poslechnout zdarma. Kromě toho se uživatel služby může začíst do příslušné partitury a textu. Pro přístup ke kompletní digitální knihovně je třeba se zaregistrovat za 8,99 eura (zhruba 220 korun) měsíčně. Dvě třetiny zisku se vrací jeptiškám z jihofrancouzského kláštera.

Gregoriánské chorály jsou jednohlasé latinské zpěvy bez doprovodu nástrojů, užívané při obřadech římskokatolické církve. Pojmenované jsou podle papeže Řehoře Velikého (přelom 6. a 7. století), který nechal zpěvy sbírat a třídit.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Gregoriánský chorál

Doporučované