Hlavní obsah

Tvrdé srdce nepoznamenané láskou. Alcinu v Brně čtyřikrát zazpívá Kožená

Foto: Profimedia.cz

Magdalena Kožená zatím Alcinu na jevišti nezpívala, v Brně tak učiní poprvé toto pondělí.

V titulní roli opery Alcina od Georga Friedricha Händela se do rodného Brna jako mimořádný host vrací světově úspěšná mezzosopranistka Magdalena Kožená.

Článek

Postavu už dříve zpívala v koncertním provedení na evropském turné a natočila ji také na CD, na jevišti ji však zatím neztvárnila. Poprvé se tak stane v Janáčkově divadle toto pondělí 17. listopadu, následovat budou tři reprízy, oznámili pořadatelé z Národního divadla Brno.

Alcina v režii Jiřího Heřmana a hudebním nastudování Václava Lukse s jeho barokním orchestrem Collegium 1704 zde měla premiéru v roce 2022. Získala Cenu Divadelních novin pro inscenaci roku.

Podle Kožené je Alcina jednou z Händelových oper, které mají velmi silný příběh. „Navíc role má nádherný vývoj: Lze krásně sledovat, jak daleko dospěje původně tvrdé srdce nikdy nepoznamenané láskou. Každá její árie má úplně jinou emocionální polohu. Myslím, že v tomto případě inscenace umocní jak hudbu, tak příběh,“ říká pěvkyně.

Opera z roku 1735 vypráví o mocné kouzelnici Alcině, která na magickém ostrově vytvořila velkolepý palác v pře­krásné krajině a láká tam milence do sítí své moci. Jedním z nich je i saracénský rytíř Ruggiero, který podlehne kouzlu hrdinky a zapomene na svou snoubenku Bradamante. Tato válečnice se ho však nehodlá vzdát a v pře­vleku za muže se vydává Ruggiera zachránit.

Na ostrově se dále vyskytují Alcinina sestra Morgana nebo chlapec Oberto pátrající po svém otci, kterého Alcina zaklela.

Foto: Marek Olbrzymek

Na fotografii z Alciny jsou Kangmin Justin Kim jako Ruggiero a Pavla Vykopalová v titulní roli. Tu nyní na čtyři uvedení přebírá Magdalena Kožená.

„Alcina bývá často interpretována jako negativní postava, kouzelnice zneužívající milence. Já jsem ale skrze Händelovu hudbu i libreto objevil jiný příběh – osud osamělé ženy, která hledá dokonalý vztah, ale skončí zklamaná a opuštěná. Samota a hledání rovnováhy ve vztahu dvou lidí se tak pro mě staly hlavním tématem,“ uvedl před premiérou režisér Heřman.

Inscenaci chtěl původně uvést ve scénografii vycházející z versailleského zámku, nakonec se dostal k představě opuštěného domu na pobřeží plného zrcadel. Ta symbolizují hledání sebe sama, přičemž každá postava v nich vidí svou duši a vlastní nedokonalosti či dokonalosti.

Roli Alciny původně nastudovaly Pavla Vykopalová a Karina Gauvinová. Reprízy s Koženou se uskuteční 17. listopadu s autogramiádou, dále 19. a 30. listopadu a naposledy 2. prosince, kdy představení završí diskuze s tvůrci.

Takřka všechny čtyři večery už jsou vyprodané. Na vzniku projektu se podílela francouzská divadla v Caen a Versailles.

Doporučované