Hlavní obsah

Letní slavnosti staré hudby letos zvou na hudbu šlechtických dvorů

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

15. 6. 2021 10:39

Festival Letní slavnosti staré hudby pozve v Praze během sedmi večerů především na hudbu šlechtických dvorů. Od 20. července do 5. srpna nabídne hudební tvorbu od středověku přes renesanci a baroko až po období rokoka.

Článek

Vedle lidského hlasu mohou posluchači obdivovat i netradiční a pozapomenuté nástroje, jako jsou středověká loutna, fidula, irská harfa či vihuela da arco. Festival otevře německý vokální soubor Calmus Ensemble, který v Emauzském klášteře přednese díla mistrů renesanční vokální polyfonie.

Právě při aristokratických dvorech působila řada skladatelů. V podání předních zahraničních ansámblů, jejichž specializací je stará hudba, tak dále zazní například díla zkomponovaná pro španělské krále, dvory jeho francouzských kolegů Ludvíka XIV. a Ludvíka XV. nebo britskou princeznu Annu Hannoverskou.

Fidulu a středověkou loutnu rozezní italský ansámbl La fonte musica, belgičtí A nocte temporis zavedou posluchače do irských zahrad a hudbu zpoza Pyrenejí představí španělské soubory La Ritirata a Capella de Ministrers. V programu nechybí ani domácí rezidenční ansámbl festivalu Collegium Marianum. Spolu se septetem francouzských pěvců uzavře 22. ročník Letních slavností staré hudby novodobou světovou premiérou divertissement Le Retour des dieux sur la terre Françoise Colina de Blamonta, složeného pro francouzský královský dvůr.

„Pokračujeme tak ve velmi úspěšné a plodné spolupráci s Centrem pro barokní hudbu ve Versailles. A právě tam, na ‚královské soaré‘, přeneseme festivalové posluchače. Stane se tak prostřednictvím dvou kratších oper, které byly určeny ke koncertnímu provedení v královských komnatách. Vedle novodobé premiéry Blamontova díla zazní také Les Plaisirs de Versailles Marca-Antoina Charpentiera,“ uvedla umělecká vedoucí souboru a hlavní dramaturgyně festivalu Jana Semerádová.

Podtitulem 22. ročníku festivalu je „nobilitas“, program proto bude sledovat urozenost, ušlechtilost a její podoby v širokém slova smyslu. Koncerty se budou konat v sakrálních i světských historických prostorách hlavního města; v jednom případě festival využije i atmosféru zámecké zahrady a nově se s festivalem návštěvníci podívají do zrekonstruovaného prostoru Šlechtovky ve Stromovce.

Program festivalu doprovodí také mezinárodní mistrovské interpretační kurzy Akademie Versailles a interpretační semináře se členy souborů Calmus Ensemble a La Ritirata. Více informací se nachází na www.letnislavnosti.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované