Hlavní obsah

Lukašenkovi muži zatýkali studenty i novináře. Běloruské protesty neutichají

Foto: Profimedia.cz

Příslušníci pořádkových jednotek OMON zatýkají jednoho z protestujících studentů.

Reklama

1. 9. 2020 17:02

„Rušné léto je za námi,“ vzkazoval marně běloruský autoritář Alexander Lukašenko protestujícím. Výzvu opoziční vůdkyně k bojkotu nového školního roku vyslyšely stovky studentů. V Minsku proti nim opět zasahovala policie.

Článek

+9

Stovky běloruských studentů dnes bojkotovaly začátek nového školního roku v reakci na výzvu opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské, která z litevského exilu burcuje k udržení tlaku na odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka a vypsání nových voleb. Uvedla to agentura Reuters. Protesty proti autoritářskému režimu pokračují v Bělorusku čtvrtým týdnem.

Pořádkové jednotky rozehnaly studentský pochod v centru metropole a zadržely přinejmenším deset lidí, včetně novinářů, napsal server Belarusskij partizan. Studenti stojící před sídlem jedné z vysokých škol vybízeli ministra zahraničí Uladzimira Makeje, který přijel na začátek školního roku, aby se podepsal pod petici za čestné volby. Makej i rektor odmítli, dodal portál.

Lukašenko se potýká s vlnou protestů a stávek poté, co jej úřady minulý měsíc prohlásily vítězem prezidentských voleb z 9. srpna. Podle opozice byl ovšem výsledek zmanipulovaný a neuznala ho mimo jiné ani Evropská unie. Lukašenko volební podvody popírá a nejeví žádné známky ochoty k ústupkům navzdory hrozbě západních sankcí.

Mnoho státních škol sloužilo jako volební místnosti a učitelé byli často zapojeni do sčítání hlasovacích lístků ve volbách, které podle úřadů Lukašenko pošesté vyhrál, tentokráte s více než 80 procenty hlasů.

Studenti s bílo-červeno-bílými vlajkami, které se staly symbolem běloruských protestů, pochodovali dnes po minských ulicích a před několika školami sbírali podpisy pod výzvu, aby Lukašenko odstoupil, řekl Reuters očitý svědek. Na sociálních sítích se objevila videa zachycující zadržení některých studentů.

Štáb Cichanouské uvedl, že bojkot byl nezbytný, aby předvedl, že mládež není stranou událostí.

Lukašenko se naopak při návštěvě odborné školy ve města Baranoviči na jihozápadě země snažil vyvolat dojem, že období protestů skončilo. „Prezident zdůraznil, že rušné léto je za námi a že nastal čas zaměřit se na tvořivost,“ uvedla státní tisková agentura Belta.

Lukašenko během protestů označoval demonstranty mimo jiné za „krysy“ podporované ze zahraničí.

V pondělí Litva, Lotyšsko a Estonsko uvalily na Lukašenka a dalších 29 běloruských úředníků zákaz cestování. Dnes se tyto tři pobaltské země podle médií dohodly, že nebudou odebírat elektřinu z Běloruska, jakmile bude k síti připojena jaderná elektrárna, kterou v Bělorusku stavějí Rusové poblíž hranic s Litvou a poblíž jejího hlavního města Vilniusu. Litevci pokládají tuto první běloruskou jadernou elektrárnu za ohrožení své bezpečnosti. Lukašenko na oplátku varoval, že Bělorusko může napříště zboží přepravovat přes ruské a nikoli pobaltské přístavy.

Sankce proti Minsku chystá také Evropská unie. Lukašenko podle Reuters pohrozil, že v reakci na jakékoli sankce přeruší evropské tranzitní trasy přes běloruské území.

Reklama

Doporučované