Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Mohutné ledové síně, modravé tunely i křišťálově čisté ledové útvary, které vytvářela příroda po tisíce let. Ledové jeskyně jsou úchvatné přírodní památky, které s postupujícím globálním oteplováním pomalu mizí.
Nejlepší doba pro jejich prozkoumání je právě v květnu, kdy řada z nich otevírá brány návštěvníkům - v jarních měsících jsou jeskyně nejpřístupnější a jejich kouzlo nejintenzivnější. Inspirujte se našimi tipy na netradiční jarní výlety, které slibují dobrodružství, osvěžení a nezapomenutelné zážitky.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Heydrichův mercedes našli ve stodole. Po 18 letech se dočkal opravy
- Z ruiny konírny v Zákupech je barokní skvost
- Poznejte Mallorcu jinak: místo pláží horské treky či kajak
- Od perfektní pizzy po domácí nanuky. Vydejte se na gastrovýlet do Plzně
- Našel vraha z Ploštiny a chtěl ho zabít. Místo toho se partyzán rozplakal
1. Dobšinská ledová jeskyně, Slovensko
Oblíbená a dobře dostupná Dobšinská ledová jeskyně se nachází na severním svahu vrchu Duča v Národním parku Slovenský ráj. Patří mezi největší ledové jeskyně v Evropě. Prohlídka této přírodní památky, zapsané na seznamu UNESCO, vás zavede do fascinujícího světa věčného ledu - drží se tu přes tisíc let.

Dobšinská ledová jeskyně.
Jeskyně je známá také pro svou netradiční historii. Až do roku 1946 si tu mohli návštěvníci zabruslit. Dokonce zde trénoval slavný česko-slovenský krasobruslař Karel Divín. V roce 1887 se Dobšinská ledová jeskyně zařadila mezi první jeskyně na světě s elektrickým osvětlením.
Během prohlídky vás čeká zaledněná a nezaledněná část. Návštěvníci si mohou prohlédnout unikátní ledové útvary a obdivovat krásu přírodní scenérie v přirozeně chladném prostředí s teplotou od mínus čtyř do plus 3,5 stupňů Celsia. V zaledněné části navštívíte Velkou a Malou síň, Ruffínyho koridor a Zhroucený dóm. Nezaledněné části se nazývají Krápníková a Bílá síň, Suchý dům, Krápníkový sklep a Peklo.
Z celkové délky jeskyně 1483 metrů je veřejnosti zpřístupněna zhruba třetina. Trasa je vhodná i pro menší děti, z návštěvy jeskyně tak může vzniknout nezapomenutelný rodinný výlet.
- Jak se tam dostat: od parkoviště vás ke vstupu do jeskyně, zvanému „Studená díra“, čeká 25 minut chůze. K jeskyni je přístup z osady Dobšinská ledová jeskyně ve Slovenském ráji mezi Popradem a Rožňavou.
- Vstupné: plné 12 eur, snížené od 6 eur
- Otevírací doba: prohlídkové časy se v jednotlivých měsících liší, otevírací dobu si vždy zkontrolujte na webových stránkách
Náš tip: Co si vzít na návštěvu ledové jeskyně?
I v letních měsících sahají teploty v podzemí často k nule, nezapomeňte se proto dostatečně obléct - jako v zimě. Zvolte také pevnou obuv a hodit se může čelovka, i když obvykle bývá osvětlení zajištěno.
2. Demänovská ledová jeskyně, Slovensko
Za Demänovskou jeskyní nemusíme jezdit daleko, nachází se v Nízkých Tatrách mezi Liptovským Mikulášem a Jasnou pod Chopkem. S celkovou délkou podzemních prostor 975 metrů a zpřístupněnou trasou o délce 650 metrů patří mezi nejvýznamnější přírodní památky Slovenska. Prohlídka trvá přibližně 45 minut a provede vás fascinující kombinací ledových a krápníkových útvarů, jež vznikaly posledních 500 let.

Demänovská jeskyně.
V současné době jsou zimy stále mírnější a díky globálnímu oteplování ledu v této jeskyni stále ubývá, zachoval se již pouze v jejích nejnižších místech. Jeskyně je však stále přístupná a stojí za návštěvu, byť se místo ledu pokocháte převážně vápencovou výzdobou a zajímavým výkladem průvodce. Pokud vám během návštěvy jeskyně vyhládne, v Demänovské dolině na vás čeká občerstvení včetně ubytování a parkování.
- Jak se tam dostat: z Liptovského Mikuláše autobusem směr Demänovská dolina. Parkoviště je 20 minut chůze od jeskyně. Pojedete-li autem, nejlepší trasa je z Liptovského Mikuláše směr Jasná, cca 10 km.
- Vstupné: plné 7 eur, snížené od 3,50 eur, ceny si vždy ověřte v aktuálním ceníku
- Otevírací doba: jeskyně je v sezoně od 15. května do 31. září otevřena vždy od úterý do neděle od 9 do 16 hodin
3. Ledová jeskyně Dachstein, Rakousko
V obrovské ledové jeskyni, která doposud není zcela prozkoumána, vás čeká kilometr dlouhá prohlídka se zkušeným průvodcem a bohatým výkladem v německém nebo anglickém jazyce. Pokud neovládáte ani jeden z jazyků, nezoufejte, k dostání je také audio průvodce v češtině.

Obří ledová jeskyně.
Prohlídka trvá okolo 50 minut. Během ní vstoupíte do úchvatného světa přírodních divů a ledové krajiny. Zkušený průvodce vás zavede krápníkovou síní až do „Katedrály krále Artuše“, kde byly nalezeny kosti jeskynních medvědů. Pokračovat budete k „Ledovému paláci“ a „Velkému ledovci“ přes devět metrů vysoký ledový kužel.
Vrchol prohlídky tvoří ledový zvon „Gralsburg“, který se třpytí pokaždé jinými barvami - od zářivě bílé až po tmavě modrou. Na závěr vás čeká visutý most vedoucí přes jeskynní propast a výhled na dechberoucí okolní krajinu, včetně Krippensteinu a Hallstattského jezera.
Náš tip
- Pro český výklad „audio průvodce“ si nezapomeňte přibalit sluchátka. Pokud je zapomenete, jsou k dostání při koupi vstupenek za poplatek 1 euro.
- Jeskyně je vhodná i pro děti. I v letním počasí si vezměte teplé oblečení a pevnou obuv. Hodí se i rukavice, zábradlí je v jeskyni opravdu ledové.
- Po návštěvě jeskyně doporučujeme navštívit i jeskynní muzeum, kam je vstup zdarma.
- Jak se tam dostat: k ledové jeskyni se dostanete lanovkou Dachstein Krippenstein po úseku do stanice Schönbergalm. Odtud vede k jeskyni příjemná cesta s dřevěnými lavičkami a výhledem na Hallstattské jezero.
- Vstupné: aktuální informace o ceně vstupenek do jeskyně a na lanovku sledujte na webu
- Otevírací doba: jeskyně je otevřena od května do listopadu, v zimním období je jeskyně uzavřena, aktuální informace o otvírací době najdete na webových stránkách
Další ledové jeskyně v Evropě
Švýcarsko
- Hora Titlis v rekreační oblasti Engelberg, kanton Obwalden - umělá, přístupná celoročně
- Ledovec Rhône, kanton Valais - umělá, přístupná od června do října
- Ledovec Morteratsch, kanton Graubünden - přírodní, přístupná jen v zimě a s průvodci
Island
- Ledovec Vatnajökull - přírodní, přístupné jen v zimě a s průvodci (od listopadu do března)
4. Eisriesenwelt, Rakousko
Ledová jeskyně Eisriesenwelt je se svými 42 kilometry nejdelší ledovou jeskyní na světě a sedmou nejdelší jeskyní v Rakousku. Nachází se v rozlehlých rakouských horách Tennengebirge. Pro turisty je zpřístupněna trasa dlouhá jeden kilometr.
Jeskyni ročně navštíví přes 200 000 lidí a před zahájením sezony zaměstnanci prosekávají prohlídkovou trasu přes dva měsíce. Pro vysoký zájem návštěvníků doporučujeme jeskyni navštívit v ranních hodinách, a pokud zvažujete, že byste jeli k jeskyni autem, vyrazte kvůli parkování brzy ráno. Trasa autem je vhodná jen pro zdatné řidiče.

Jeskyně Eisriesenwelt.
Jeskyně se nachází v nadmořské výšce 1641 metrů. Už vstup značí majestátnost jeskyně, procházíte totiž 18 metrů vysokým a 20 metrů širokým portálem. Některá místa v jeskyni jsou pokryta ledovou vrstvou silnou až 20 metrů.
V jeskyni není zavedena elektřina, o to více vás uvnitř čeká tajuplná atmosféra. Před vstupem dostanete karbidovou svítilnu, která vám poskytne potřebné osvětlení. Průvodce osvětluje ledové monumenty hořčíkem a výklad si užijete v němčině nebo angličtině.
Prohlídka vyžaduje lepší fyzickou kondici, hlavně kvůli 1400 schodům a chladnému vzduchu. Přibalte si zimní oblečení včetně rukavic, teplota v jeskyni se drží kolem nuly. Prohlídka trvá 75 minut a během ní navštívíte Posseltovou halu (tunel pojmenovaný podle průkopnického objevitele jeskyní), „hrad“ Hymirburg a ledový „palác“ Eispalast, sochu ledového slona, velký sál a dechberoucí ledopády.
Náš tip
- Před vstupem do jeskyně vyzkoušejte výbornou restauraci se skvělou kuchyní.
- Doporučujeme koupit vstupenky na ranní prohlídky a předem online. O návštěvu jeskyně je velký zájem a čím dřív přijdete, tím vás čeká méně lidí a lepší dostupnost parkování.
- Ze všech možností dopravy nabízí největší zážitek s krásnými výhledy lanovka. Buď ji doporučujeme zvolit pro obě cesty, anebo alespoň dolů, půjdete-li nahoru pěšky.
- Jak se tam dostat: jeskyně leží kousek od města Werfen, odkud vede horská silnice až na parkoviště u hlavního vstupu. Pro zdatné turisty je možnost výstupu pěšky, cesta vám zabere asi 1,5 hodiny. Další možností je jízda lanovkou zhruba tři minuty a poté 20 minut pěšky. Lanovka je nejprudší v celém Rakousku, má sklon až 50 stupňů. Poslední varianta je autobus z parkoviště Gries/Werfen nebo ze stanice Werfen.
- Vstupné: plné 38 eur včetně jízdy lanovkou
- Otevírací doba: od 1. května do 31. října od 9:30 do 15:45 hodin, vždy si ale otevírací dobu ověřte na oficiálních stránkách, lanovka jezdí od 8:45 do 15:20 hodin
Tip na zimu v Česku: Jeskyně víl a Brtnické ledopády
Tuhle ledovou krásu je možné vidět jen v zimě, ale určitě stojí za to si cestu k ní naplánovat. V Českém Švýcarsku se totiž ukrývá skutečný přírodní poklad – Jeskyně víl. Přes léto se možná ztratí mezi okolními pískovcovými útvary, ale s příchodem zimy se každoročně mění ve scénu jako z pohádky.
Ledová výzdoba, která vzniká na skalním převisu a „vyrůstá i ze země“, přitahuje každoročně řadu návštěvníků. Rampouchy, ledové záclonky, brčka a útvary připomínající tančící víly nebo skřítky si navíc můžete rozsvítit pomocí čajových svíček. Musíte si je ovšem donést s sebou a poté uklidit.

Jeskyně víl.
Budete-li mít štěstí na mrazivé počasí střídající se s táním, nenechte si ujít fascinující ledopády. Tyto ledové útvary získávají své jedinečné zbarvení díky vodě, která stéká po skalách a pohlcuje zeminu i písek. Výsledkem je pestrá paleta odstínů od žluté a hnědé až po různé tóny zelené. Nejkrásnější ledopády se obvykle tvoří přímo podél turistické stezky, která vás zavede až k historickému Brtnickému hrádku, bývalému útočišti loupežníků.
- Jak se tam dostat: Jeskyně Víl se nachází v Národním parku České Švýcarsko, kousek od obce Kyjov, zhruba 6,5 km od Krásné Lípy, kde je i nejbližší autobusová a vlaková zastávka. Vydejte se Kyjovským údolím po červené turistické značce, kdy cca po 2 km narazíte na odbočku, která vás navede přes řeku Křinici na její pravý břeh. Po 200 m stoupání se dostanete až k jeskyni. Vstup vede po krátkém žebříku a je na vlastní nebezpečí.
- Vstupné: návštěva jeskyně je po celý rok zdarma
- Otevírací doba: jeskyně nemá průvodce a je celoročně přístupná všem, mimo zimu však bez ledové nádhery