Hlavní obsah

V pátek bude výrazné zatmění Měsíce a dojde k jeho zbarvení

Foto: Profimedia.cz

Částečné zatmění Měsíce ze dne 7. srpna 2017.

Jen pár dní po výrazném zatmění Slunce se na nebi zatmí i náš jediný souputník. Zatmění Měsíce můžeme pozorovat v pátek brzy ráno. Stín Země zakryje až 93 procent jeho průměru.

Článek

Letošní srpen je bohatý na astronomické úkazy. Kromě pravidelného meteorického roje Perseidy bylo z České republiky viditelné i částečné zatmění Slunce. A v pátek nás čeká další nebeská podívaná.

Brzy ráno bude v případě bezoblačné oblohy pozorovatelné částečné zatmění Měsíce. Náš přirozený vesmírný satelit se začne nořit do zemského stínu ve 4:33 SELČ a do maximální fáze, kdy bude zakryto 93 procent měsíčního disku, vstoupí v 6:12 SELČ. Tou dobou už bude velmi nízko nad obzorem, v případě východní části republiky proběhne maximum dokonce až po západu Měsíce.

Podobně jako při nedávném zatmění Slunce bude úkaz nejlépe pozorovatelný na jihozápadě Česka. A obecně i místa, odkud jste jej pozorovali, budou vhodná i pro pozorování nadcházejícího zatmění Měsíce. Potřebovat budete místo s dokonale odkrytým západním obzorem, nejlépe na vysokém kopci.

Zapadající zatmění

První náznaky se objeví kolem 4:20 ráno, kdy začne tmavnout levý horní okraj Měsíce. O třináct minut později začne částečné zatmění a Měsíc se bude postupně nořit do zemského stínu, který dvanáct minut po šesté hodině ráno nakonec pohltí 93 procent jeho kotouče.

Setmělý Měsíc se bude okem jevit černý, při pohledu dalekohledem ale pozorovatelé uvidí temně cihlovou až načervenalou barvu. Ta vynikne i při fotografování úkazu s delším expozičním časem.

Začátek polostínové fáze *03 hod. 23 min. SELČ
Začátek částečného zatmění04 hod. 33 min. SELČ
Maximální fáze zatmění (93,5 %)06 hod. 12 min. SELČ
Západ Měsíce – Opava06 hod. 02 min. SELČ
Západ Měsíce – Brno06 hod. 09 min. SELČ
Západ Měsíce – Pardubice06 hod. 11 min. SELČ
Západ Měsíce – Praha06 hod. 17 min. SELČ
Západ Měsíce – Plzeň06 hod. 22 min. SELČ
Západ Měsíce – Cheb06 hod. 25 min. SELČ
Konec částečného zatmění (pod obzorem)07 hod. 51 min. 55 s SELČ

* Tato fáze není očima pozorovatelná.

S tím, jak bude stín přes Měsíc postupovat, začne obloha vlivem blížícího se svítání světlat. Stále však bude pozorovatelný extrémně úzký srpek nezastíněného Měsíce, který zapadne v 6 hodin 17 minut (v případě Prahy, jinde se bude čas lišit v rámci minut).

Přestože je zatmění Měsíce, a to i částečné, dobře vidět pouhýma očima, vyplatí se použít malý dalekohled. V něm lze vidět i měsíční krátery a postup zemského stínu přes ně. Nebo je možné navštívit některé hvězdárny, které v pátek brzy ráno pořádají společná veřejná pozorování.

Kde pozorovat zatmění Měsíce

Hvězdárna Ondřejov

  • Pozorování na Radarové louce začne ve 4:15 a skončí se západem Měsíce přibližně v 6:17. Vstup je zdarma, akce se uskuteční pouze za jasného počasí.

Hvězdárna a planetárium Brno

  • V případě jasného počasí bude brněnská hvězdárna otevřena od 4:30 hodin. Vstup je zdarma. Současně bude na svém YouTube kanále vysílat nekomentovaný živý přenos úkazu.

Hvězdárna Most

  • Areál hvězdárny Dr. Antonína Bečváře na Hněvíně se otevře ve 4:15 a pozorování potrvá přibližně do 6:15. Nutná je rezervace a to alespoň den předem. Vstupné činí 20 Kč.

Hvězdárna a planetárium Uherský Brod

Jak zatmění Měsíce vzniká a jak často nastává?

Pozorování zatmění Měsíce je vždy vázáno na úplněk. Slunce, Země vrhající stín a Měsíc jsou totiž při tomto jevu v jedné přímce – Měsíc je tedy od Země přesně na opačné straně než Slunce.

Možná vás napadne, že by k zatměním Měsíce mělo docházet při každém úplňku, když se náš souputník dostává za Zemi a Slunce. Oběžná dráha Měsíce je ale vůči oběžné rovině naší planety kolem Slunce skloněna zhruba o pět stupňů. Proto je běžné, že Měsíc zemský stín velmi často mine.

Zatmění Měsíce nejsou zcela pravidelná. Jsou ale běžnější než ta sluneční, protože pokud dochází k zatmění Měsíce, vidí to lidé z celé strany Země, kde je právě Měsíc nad obzorem.

Podle toho, jakou částí zemského stínu Měsíc prochází, rozlišujeme tři typy zatmění: polostínové, které je většinou pouhým okem nepozorovatelné, částečné a úplné. Působivou podívanou jsou zejména úplná zatmění, a to díky zabarvení, která je provázejí. Na rozdíl od jiných nebeských těles totiž Měsíc ani ve fázi úplného zatmění z oblohy zcela nezmizí. Je to dáno tím, že na něj dosvítí sluneční světlo, které se ohýbá v zemské atmosféře.

Druhy zatmění Měsíce

  • Polostínové – vypadá, jako by někdo měsíční úplněk z okraje začadil černým kouřem. Nastává, když se měsíční úplněk nachází nedaleko vnějšího okraje zemského stínu, laik ho nemusí zaznamenat.
  • Částečné – měsíční kotouč je zčásti plně ponořen v zemském stínu, předtím a potom nastává polostínová fáze.
  • Úplné – úplněk se celý ponoří do zemského stínu, může to trvat několik minut i více než hodinu a půl. Předtím a potom nastávají fáze polostínová a částečného zatmění.

Zdroj: Astro.cz

Protože nejméně se láme červené světlo a ostatní barvy spektra se rozptýlí, má Měsíc při zatmění většinou narudlou barvu. Nemusí tomu tak ale být vždy. „Měsíc může být někdy dokonce oranžový, barva Měsíce při zatmění závisí na čistotě, či naopak znečištění naší atmosféry, kterou sluneční světlo prochází, například sopečným výbuchem. Proto je každé úplné zatmění Měsíce trochu jiné,“ přibližuje Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Úplné zatmění Měsíce jsme nad hlavami mohli pozorovat loni v září. Dalšího se dočkáme poslední den roku 2028. A o rok později se na nás usměje štěstí hned dvakrát, pozorovat jej budeme moci ještě 26. června a 20. prosince roku 2029.

Doporučované