Hlavní obsah

Potkal jsem kamarády, opili jsme se a druhý den jsme šli lézt na skály. Radek Jaroš o svých začátcích i osudových místech

Jako jediný Čech se může pyšnit takzvanou Korunou Himálaje, tedy tím, že zdolal všech 14 osmitisícovek. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

29. 11. 2018 20:00
aktualizováno • 1. 12. 2018 11:57

Nechybělo moc a mohl se živit něčím úplně jiným. „Chtěl jsem být zahradním architektem, ale za bývalého režimu jsem se na školu, která k tomu byla třeba, nedostal,“ vypráví Radek Jaroš v pořadu Moje místa. „Dneska jsem za to ale vlastně moc rád.“

Článek

Vyrůstal v Novém Městě na Moravě, kde dodnes žije.

„Odmalička jsem tady s kluky z okolí lezl po vysokých stromech. Měli jsme tady dokonce takový domeček, který jsme si postavili v koruně jednoho z nich. Dneska ani nechápu, jak jsme tam vylezli,“ směje se. Na skály ale začal lézt až na prahu dospělosti a jak už to často bývá, vlastně náhodou.

„Potkal jsem na plese kluky, kteří lezli, opili jsme se a oni řekli, že jdou druhý den na skály, tak já řekl, že jdu s nimi. V devět ráno jsem opravdu stál na zastávce a vyrazili jsme na Drátník. Bylo to 3. března 1982, když jsem vylezl poprvé na tuhle skálu, to si dodnes pamatuji,“ vzpomíná dnes celosvětově respektovaný horolezec nostalgicky.

Dcera dlouho nechápala, proč dělám to, co dělám, říká horolezec Jaroš:

Podívejte se na rozhovor s Radkem Jarošem, který je součástí pořadu Moje místa. (Video: Seznam Zprávy)

O mnoho let později a teprve jako 15. člověk na světě zkompletoval takzvanou Korunu Himálaje. Posledním vrcholem byla obávaná K2, která mu několikrát odolala. Na Annapurně zase přišel o několik článků na prstech na noze kvůli omrzlinám. O svých dobrodružstvích vypráví na besedách, píše knihy a stále vyhledává nová – některá s ním prožívá i jeho přítelkyně. „Je to úžasné, byli jsme spolu třeba na Elbrusu. Ten jsme zdolali v rámci Koruny světa. Nikdy mě nenapadlo, co všechno s ním zažiji,“ vypráví partnerka Olga. „Ale mám se jako princezna,“ dodává.

Co zbývá Radku Jarošovi, aby zkompletoval i vrcholy všech kontinentů, tedy zmíněnou Korunu světa? Jak se připravuje na své expedice? Odpovědi na tyto i spoustu dalších otázek najdete v pořadu Moje místa. Celé video je součástí tohoto článku.

Pořad Moje místa vysílá Televize Seznam každé úterý od 20:00, následují Intimní zpovědi.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Sledujte Televizi Seznam i na Facebooku.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované