Hlavní obsah

Manafortův partner přiznal, že pro něj ukrýval peníze od Viktora Janukovyče

Foto: Shutterstock.com

Rick Gates s Donaldem Trumpem.

7. 8. 2018 6:38

Obchodní partner Paula Manaforta přiznal, že bývalému šéfovi Trumpova volebního štábu pomáhal falšovat daňová přiznání. Rick Gates měl Manafortovi pomáhat i s ukládáním peněz od bývalého proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče.

Článek

Rick Gates, dlouhodobý obchodní partner Paula Manaforta, někdejšího šéfa volebního štábu Donalda Trumpa, v pondělí před soudem v Alexandrii přiznal, že mu pomáhal falšovat daňová přiznání a skrývat jeho bankovní účty v zahraničí. Podnikatel Gates se také přiznal k tomu, že zpronevěřil miliony dolarů Manafortovy poradenské společnosti.

(Video: AP, Reuters)

Gates je klíčovým svědkem obžaloby v procesu s někdejším Trumpovým spolupracovníkem. Manafort v něm čelí obvinění ze zatajení desítek milionů dolarů, které získal v roli poradce proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče, svrženého v únoru 2014, jakož i z daňových a bankovních podvodů. Lobbista obvinění popírá a obhajoba trvá na tom, že strůjcem podvodů byl Gates.

Jeho svědecká výpověď před soudem má v úterý pokračovat. Očekává se, že obhajoba se bude snažit zpochybnit Gatesovu důvěryhodnost a připsat mu vinu. Gates v pondělí řekl, že peníze přesouval bez Manafortova vědomí vykazováním falešných výdajů. Falšoval také žádosti o půjčky a další dokumenty, aby Manafortovi pomohl z bank dostat peníze.

„Nevykazovali jsme příjmy nebo konta v zahraničních bankách,“ prohlásil Gates s tím, že si byl vědom toho, že se spolu s Manafortem dopouští kriminální činnosti.

V pondělí také jmenoval více než desítku spolčeností, které oba zřídili na Kypru, St. Vincentu, v Grenadě a Británii, aby v nich skryli Manafortovy příjmy z poradenské činnosti na Ukrajině. Na základě Manafortových pokynů prý Gates mylně vykazoval tyto peníze jako půjčky, a pomohl mu tak snížit daňovou zátěž.

Proces je v médiích vnímán jako test týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který vyšetřuje případné ruské ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016. Sám Gates se ke svému podílu na vině již dříve přiznal a s Muellerem spolupracuje.

Současný proces ale s Trumpovou předvolební kampaní a s rolí Manaforta a Gatese v ní nesouvisí a otázka případné koordinace kampaně s Ruskem v něm nepadne. Trump už projevil o proces zájem, Manafortovi vyjádřil podporu a prohlásil, že se s ním jedná hůř než s gangsterem Al Caponem.

Soudce T. S. Ellis minulý týden při jednání přerušil žalobce, když se snažili přednést důkazy týkající se Manafortova luxusního životního stylu, a znovu se střetl se žalobcem Gregem Andresem v pondělí. Andres totiž trval na identifikaci Východoevropanů, kteří Manafortovi platili. Ellis ale řekl, že podstatné je, že Manafort byl placen, a vyšetření, zda peníze skryl před daňovým úřadem. „Nezáleží na tom, zda to jsou dobří, nebo zlí lidé, oligarchové, mafie... Není třeba na tyto lidi házet bláto,“ řekl Ellis.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené