Hlavní obsah

Manžel ji ubil k smrti jen proto, že se opovážila koupit televizi

Záhady Josefa Klímy: Novinářka Petra Procházková rozebírá ve své glose tradiční pojetí manželství obyvatel Kavkazu.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

4. 7. 2020 16:00

Novinářka Deníku N Petra Procházková v úvaze o tradičním pojetím manželství v oblasti Kavkazu.

Článek

Ta mladá žena se jmenovala Madina. Bylo jí 23 let.

Vdávala se v šestnácti a bydlela v Gudermesu, což je město v Čečensku na Severním Kavkaze. Já to tam docela dobře znám, protože jsem tam působila za rusko-čečenské války mnoho let.

A vím, že místní tradice mohou být někdy velmi tvrdé a kruté. Madinu zavraždil vlastní manžel. Proč se tak stalo? Vlastně ten důvod vypadá na první pohled docela banálně. Madina byla dlouho sama doma, mnoho let, cítila se být izolovaná od světa, a tak se asi o tom světě chtěla něco dozvědět. Koupila si televizi. Za přídavky na děti, které činily měsíčně 9 tisíc rublů, což je zhruba 3 tisíce korun.

Tenhle její počin naštval její tchyni. A tak si milovanému synu, když se vrátil domů, postěžovala na ženinu marnotratnost. Manžel se rozzuřil a Madinu potrestal. Bil ji tak dlouho, až vydechla naposledy.

Až potud by to bohužel nebyl žádný výjimečný případ. Na Severním Kavkaze se prostě takové věci dějí. A čečenské vedení dokonce razí tezi, že žena má prostě manžela poslouchat za každých okolností. Jenže tady tradice končí. Madina byla totiž navzdory všem pravidlům, která platí v Čečensku, pochována po setmění. A to se prostě nesmí.

Jediným, kdo se nechtěl smířit s celou tou situací a chtěl se dopátrat pravdy, byla maminka Madiny, paní Chutmat. Donutila úřady, aby tělo exhumovaly a zjistily, co se vlastně stalo. Proč její dcera ve 23 letech musela zemřít.

Případ rozvířil obrovskou diskuzi nejen v Čečensku, ale i v celém Rusku. Nakonec došel i k uším čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, osobního přítele ruského prezidenta Vladimira Putina. A co Kadyrov udělal? Zahrál si na soudce. Nakonec, jak všichni čekali, dal za pravdu manželovi. A co ještě?

Taková smutná třešnička toho mého příběhu. Pozval si k sobě paní Chutmat a domluvil jí. Donutil ji, aby se veřejně v čečenské televizi omluvila – promiňte mi, že jsem věřila těm pomluvám, už to nikdy neudělám – řekla před celým čečenským národem.

Musí být totiž hodná. Protože manžel její zesnulé dcery si ponechal jen jedno dítě – hádejte které? Chlapečka. Dvě holčičky jí dal. A možná, že kdyby teď paní Chutmat zlobila, tak by se také rozzlobil čečenský vůdce Kadyrov a řekl by třeba, že holky patří do harému…

Celou úvahu Petry Procházkové si můžete pustit v úvodním videu.

Je součástí pořadu Záhady Josefa Klímy, který v premiéře vysílá Televize Seznam každý čtvrtek od 21:00. Archiv pořadu najdete zde.

A můžete nás sledovat také na Facebooku.

Reklama

Doporučované