Hlavní obsah

Manželka Navalného Julija opustila Rusko, odletěla do Německa

Foto: Profimedia.cz

Alexej Navalnyj se svou ženou Julijí na archivním snímku.

Reklama

10. 2. 2021 15:40

Juliji Navalnou zadržely ruské bezpečnostní složky při poslední vlně demonstrací za propuštění jejího manžela. Spekuluje se o tom, že by Navalná mohla převzít jeho agendu a vést opozici z exilu.

Článek

Manželka uvězněného ruského opozičního předáka Alexeje Navalného opustila Rusko a odletěla do Německa, oznámila agentura Interfax s odvoláním na svůj zdroj. Julija Navalná podle ruské agentury odletěla z moskevského letiště Domodědovo a zamířila do německého Frankfurtu nad Mohanem.

Samotná Navalná se o ničem nezmínila, poslední zpráva na jejím instagramovém účtu je týden stará, píše ruskojazyčné vysílání BBC na svém webu. Manželka prominentního kritika Kremlu se zúčastnila nedávných protestů za propuštění svého manžela a policie ji později zadržela. Soud jí na začátku února vyměřil za účast na nepovolené demonstraci pokutu 20 000 rublů (asi 5700 Kč). Ke konci ledna bezpečnostní složky provedly razii v bytě, kde Navalná žila. Podle televize Dožď příslušníci speciálních jednotek tehdy vylomili dveře.

Navalnyj se od loňského srpna léčil v Berlíně po otravě jedovatou látkou ze skupiny novičok. Tuto otravu potvrdily západní laboratoře i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj tvrdí, že jeho likvidaci nařídil ruský prezident Vladimir Putin a že se ho pokusila odstranit tajná služba FSB, což Kreml popírá.

Letos v lednu se opozičník vrátil do Ruska, policie ho zatkla ihned na letišti a soud na začátku února změnil jeho dříve uložený podmíněný trest v délce 3,5 roku na nepodmíněný. Do výkonu trestu se započítá doba, kterou byl opoziční politik v domácím vězení, takže Navalnyj má za mřížemi strávit dva roky a osm měsíců. Jeho obhájkyně hned po vynesení verdiktu oznámila, že se odvolá.

Uvěznění vyvolalo v Rusku protesty, navzdory úředním zákazům vyšly do ulic řady ruských měst desetitisíce lidí, policie proti nim tvrdě zasáhla. Podle serveru OVD-Info, jenž se specializuje na monitorování policejních zákroků, zadržela přes 11 000 demonstrantů. Západní země žádají Navalného propuštění.

Julija Navalná zůstala s manželem během jeho léčby v Německu a vrátila se do Ruska společně s ním 17. ledna.

Reklama

Související témata:

Doporučované