Hlavní obsah

Marsovské vozítko Opportunity pohltila obří písečná bouře. Možná ji nepřežije

Opportunity slouží na Marsu už 15 let. (Video: Daniel Andrisák)

13. 6. 2018 18:18

Americká vesmírná společnost NASA ztratila kontakt s robotem Opportunity. Stroj se nemůže nabíjet kvůli nedostatku sluneční záře způsobenému písečnou bouří.

Článek

Opportunity je malý vesmírný robot, který plní svou misi na Marsu od roku 2004. Na čtvrtině rudé planety ale aktuálně zuří obří písečná bouře, která zakryla slunce, stroj se tak nemá jak nabíjet.

Vozítko Opportunity se přepnulo do nouzového módu, je možné, že bouře bude trvat tak dlouho, že se už neprobudí, protože nebude schopné pořádně dobít svoje baterie.

Inženýři doufají, že stejně jako v roce 2007 Opportunity nepříjemnou nepřízeň počasí přežije. Tehdy byla mračna prachu ještě větší a bouře trvala déle, přesto sonda vydržela. 

Pobyt vozítka Opportunity na Marsu má rekordní délku. Sonda dopadla na planetu v roce 2004, původně měla být v provozu jen 90 dnů. Po patnácti letech ale stále spolehlivě slouží i přes několik technických závad a drsným marsovským podmínkám.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené