Hlavní obsah

O krok blíž k objevení života na Marsu. Vozítko na planetě našlo organické látky

Sondovací vozítko Curiosity sbírá na Marsu vzorky. (Video: Lukáš Marek, AP)

 

Reklama

8. 6. 2018 8:02

Data z amerického vozítka Curiosity ukazují na pradávné stopy po organických látkách na planetě Mars a sezonní výkyvy hodnot metanu v atmosféře rudé planety.

Článek

Kosmické vozítko Curiosity nalezlo na Marsu 3,5 miliardy let staré stopy po organických látkách. Existenci života na rudé planetě však nález nedokazuje, organické látky mohly vzniknout geologickým procesem. Pravděpodobnost, že vědci v budoucnu stopy života na Marsu naleznou, se podle nich ale díky objevu zvýšila. Informoval o tom časopis Science.

Odborníci se shodují, že objev je významným krokem v hledání minulého či současného života na Marsu. „Pravděpodobnost, že se během budoucích misí najdou známky dávného života, pokud tam život byl, se tím zvýšila,” uvedl Ashwin Vasavada z Laboratoře proudového pohonu (JPL) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Zveřejněný nález organických látek není první, který byl na Marsu učiněn, je ale nejstarší. Vozítko NASA organické stopy obsahující uhlík nalezlo ve skalním podloží starém 3,5 miliardy let, konkrétně v Galeově kráteru. Předpokládá se, že právě tam bylo kdysi mělké jezero.

Aparát Curiosity také zjistil, že v průběhu času se zvyšoval a snižoval obsah metanu v atmosféře. Vědci nevylučují, že změny hodnot měly biologický zdroj, potvrdit to ale nemohou. Většina metanu v atmosféře Země pochází z rostlinného a živočišného života, poznamenala agentura AP.

V reakci na nadějný nález vědci hovoří o tom, že ke zjištění, zda organismy, například ve formě bakterií, na Marsu v minulosti skutečně žily, je nutné vyslat na planetu ještě lepší robotické zařízení. Jako nejlepší možnost pak zmiňují dopravení vzorků přímo na Zemi.

Vozítko poháněné radioizotopovým termoelektrickým generátorem využívajícím přirozeného rozpadu plutonia 238 přistálo na Marsu ve velkém Galeově kráteru poblíž rovníku v roce 2012. Jde o první astrobiologickou misi NASA od 70. let, kdy Spojené státy vyslaly do kosmu sondy Viking.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované