Hlavní obsah

NASA vyšle v roce 2020 na Mars vrtulník. Podívejte se, jak unikátní stroj vypadá

Dvojice protiběžných rotorů autonomní helikoptéry se bude pohybovat rychlostí téměř 3000 otáček za minutu, což je podle NASA asi desetkrát rychleji než u standardních vrtulníků využívaných na Zemi. (Video: Marek Martinovský, AP)

 

Reklama

12. 5. 2018 9:04

Americká Národní agentura pro letectví a kosmonautiku (NASA) vyšle v roce 2020 vrtulník na Mars. Jednalo by se o první letoun vyslaný mimo zemskou atmosféru. Cílem projektu je prozkoumat potenciál letounů na rudé planetě.

Článek

Atmosféra na Marsu je stokrát řidší než atmosféra Země. Žádný létající stroj těžší než vzduch přitom ještě nebyl na jiné planetě zatím testován. Tým NASA čtyři roky pracoval na tom, aby zmenšil funkční helikoptéru „na velikost softbalového míčku” a snížil její váhu na 1,8 kilogramu.

Dvojice protiběžných rotorů autonomní helikoptéry se bude pohybovat rychlostí téměř 3000 otáček za minutu, což je podle NASA asi desetkrát rychleji než u standardních vrtulníků využívaných na Zemi.

„Aby dokázal létat v takto řídké atmosféře, museli jsme stroj vyrobit co možná nejlehčí a přitom co možná nejvýkonnější," uvedl Národní úřad pro letectví a vesmír.

Vrtulník je rovněž opatřen solárními články k nabíjení lithium-iontových baterií a zahřívacím mechanismem, který udrží stroj v ideální teplotě během mrazivých marsovských nocí.

„NASA se může pochlubit řadou historických primátů. Představa, že nebe nad jinou planetou brázdí vrtulník, je nesmírně vzrušující," prohlásil představitel NASA Jim Bridenstine. „Marsovský vrtulník skrývá mnoho příslibů pro budoucí vědu a průzkum Marsu,” dodal.

Mise NASA by měla odstartovat na Mars v červenci 2020. Vrtulník bude řízen ze Země. Během 30denního testovacího období by měl uskutečnit až pět delších letů do vzdálenosti několik set metrů. Ve vzduchu by se měl během jednoho letu udržet až 90 vteřin.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované