Hlavní obsah

McDonald's v českých rukách. Firma se zbavila poslední restaurace

Foto: Profimedia.cz

McDonald's prodal poslední svou restauraci franšízantům.

Reklama

13. 2. 2020 12:05

Mezi českými podnikateli je stále populárnější franšízový systém. Důkazem rostoucího zájmu může být řetězec McDonald’s, který úspěšně završil plán předávání restaurací do rukou místních podnikatelů.

Článek

Americký fastfoodový řetězec předal franšízantům svou poslední pobočku z celkových 101 podniků v České republice, sdělila Seznam Zprávám ředitelka PR a komunikace McDonald’s Zuzana Svobodová. Od roku 2020 se tedy o všechny pobočky v Česku nově starají franšízanti. Společnost McDonald’s byla vůbec prvním franšízovým řetězcem, který vstoupil na český trh.

„Franšízový koncept, na kterém je postaven McDonald’s, je výhodný pro obě strany. Franšízanti mohou očekávat plnou podporu celosvětové značky, pro nás jsou zase lokální podnikatelé ideálními lidmi, kteří znají místní prostředí a každý den se zapojují do chodu restaurace,“ říká Tomasz Rogacz, generální ředitel McDonald’s Česká republika a Slovensko pro Seznam Zprávy.

„Americký McDonald’s otevřel cestu na český trh mnoha dalším řetězcům. Kromě toho také velmi pomohl k popularizaci franšízingu. Dodnes, když chceme na konkrétním případě demonstrovat fungování franšízingu, dáváme za příklad právě McDonald’s a jeho síť,“ říká Jan Gonda z České asociace franchisingu (ČAF).

V současné době v tuzemsku funguje přes 250 franšízových systémů, jak ale tvrdí prezident ČAF Jan Gonda, do dvaceti let by jejich počet mohl vzrůst až na dvojnásobek. Tím by se Česká republika dostala na množství srovnatelné s podobnými zeměmi západní Evropy.

Ženy podnikatelky

V současnosti vlastní licenci na provoz restaurací McDonald’s celkem 22 franšízantů, z toho necelou polovinu tvoří ženy. Dvě z nich dokonce provozují největší počet poboček v republice: deset Ivana Malivojevič z Prahy a osm brněnská podnikatelka Renata Roubínková Baierová.

Poslední restaurace McDonald’s se otevřela loni v prosinci v Děčíně, kde hlavní roli opět hrála žena. Pro franšízantku Huyen Haasovou to je už třetí restaurace. „Mám ráda výzvy, a proto jsem si chtěla otevřít restauraci, i když vaření nebylo mojí silnou stránkou. Od začátku jsme s manželem věděli, že nechceme rozjíždět restauraci od nuly,“ vysvětluje franšízantka Huyen Haasová.

Výběrová řízení a 10 milionů do začátku

Stát se franšízantem McDonald’s přitom není snadné. Společnost se dvěma zlatými oblouky v logu má poměrně tvrdá pravidla. Každého zájemce o licenci čeká zhruba roční trénink, během kterého uchazeč i společnost zjistí, zda se chce opravdu na dráhu franšízového podnikání vydat. Potenciální franšízanti si v rámci tréninku projdou celým procesem v restauraci a naučí se všechny činnosti – od uklízení, vaření či obsluhy až po vedení restaurace. Kromě toho musí absolvovat další manažerské kurzy.

Další důležitou částí franšízingu jsou finance, bez nichž by zájemce o vlastní restauraci neměl šanci. Podnikatel musí mít vlastní kapitál v minimální hodnotě 10 milionů korun, navíc musí doložit, že tyto peníze získal sám.

„Počáteční investice z naší strany plynou do nákupu pozemku a postavení budovy restaurace. Na franšízantovi je pak její kompletní vybavení dle našich standardů a provozní náklady, které jsou se startem restaurace spojeny,“ podotýká Radim Foltýn, franchising director McDonald’s pro Česko a Slovensko.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované