Hlavní obsah

Městské divadlo Brno nastudovalo černou komedii Hrabal a muž u okna

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

19. 5. 2021 19:45

Městské divadlo Brno v době koronavirových omezení nastudovalo černou komedii Hrabal a muž u okna. Napsal ji německý spisovatel Bernard Setzwein, hlavní postavou je fiktivní donašeč Dudek.

Článek

Ten sleduje českého spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku. S donášením nepřestane ani po pádu komunistického režimu a dokonce ani po Hrabalově smrti. Hra je podle brněnských divadelníků svéráznou poctou jak Hrabalovi, tak středoevropské mentalitě.

Spisovatel, esejista a dramatik Setzwein žije od roku 1990 v bavorském Waldmünchenu, tedy nedaleko českých hranic. Do jeho tvorby opakovaně proniká česká a středoevropská tematika. Má také vazby k Brnu, kde v roce 2007 vyšel český překlad jeho románu Zelená panna. Později do města zavítal na autorské čtení a rezidenční pobyt.

Hra nazvaná Hrabal a muž u okna měla světovou premiéru v roce 2015 v Městském divadle v Řezně. Protagonistou není sám Hrabal, ale „muž u okna“, důchodce jménem Dudek, pro kterého je sledování Hrabala a psaní hlášení mnohaletou náplní. Za věrnost svému úkolu je v komedii „odměněn“ groteskně snovým setkáním s Hrabalem.

Režisér Stanislav Moša hru uvede v překladu Zuzany Čtveráčkové, která ji pro divadlo objevila. Na jevišti se představí Jan Mazák v roli Dudka, Radka Coufalová jako Lenka a Viktor Skála v úloze Hrabala.

Neveřejnou premiéru měla inscenace 16. dubna na činoherní scéně Městského divadla Brno. Pro veřejnost se začne hrát od 26. května díky rozvolnění protiepidemických opatření.

Reklama

Doporučované