Hlavní obsah

Microsoft chce koupit americkou část TikToku, které hrozí Trump stopkou

Foto: Unsplash - Kon Karampelas

Ilustrační foto.

Reklama

1. 8. 2020 7:01

Microsoft zvažuje převzetí operací aplikace pro sídlení videa TikTok ve Spojených státech. TikTok vlastní čínská firma ByteDance a americký prezident Donald Trump ji chce na území USA zakázat.

Článek

Firma ByteDance koupila v roce 2017 firmu Musical.ly a spojila ji s aplikací TikTok. Díky tomu se stala první čínskou aplikací, které se podařilo prosadit v USA.

Jak se TikTok stává stále oblíbenější, mezi úředníky v USA rostou obavy z možného zneužití aplikace čínskou vládou, která by tak mohla získat data o amerických občanech. Výbor pro zahraniční investice, který prošetřuje zahraniční akvizice amerických podniků, začal zkoumat akvizici na podzim roku 2019.

S rostoucím napětím mezi USA a Čínou se pak postavení TikToku v USA dostalo pod ještě větší drobnohled. Trump nejprve v pátek řekl novinářům, že zvažuje akci proti TikToku. Později, při letu letadlem Air Force One z Floridy, novinářům řekl, že TikTok představuje nebezpečí a zakáže ho v USA.

Plus pro Microsoft

Microsoft by akvizicí mohl dodat novou energii reklamním aktivitám díky obrovské nabídce videa.

Zákaz bude velkou ranou pro čínskou ByteDance. Ta se díky komerčnímu úspěchu aplikace stala jedním z hrstky skutečných globálních čínských konglomerátů. TikTok původně v prohlášení uvedl, že nebude komentovat spekulace a věří v dlouhodobý úspěch aplikace. Na žádost o komentář k prohlášení Trumpa nereagoval, stejně jako firma ByteDance.

Také jiné země podnikají akce proti TikToku. Indie tento měsíc zakázala desítky čínských aplikací, včetně TikToku, s odvoláním na obavy o soukromí - to se týká například i rychle rostoucí Indie.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované