Hlavní obsah

Mírný trest pro soudce z kauzy Opencard? Nadřízený mu svědčil na svatbě

Foto: ČTK

Soudce Alexandr Sotolář.

Reklama

30. 7. 2020 7:43

Nadřízený navrhl Sotolářovi za manipulaci se spisem mírnější trest, než chtěla ministryně spravedlnosti. Oba muže pojí osobní vazby.

Článek

Soudce Alexandr Sotolář, který manipuloval s protokoly v kauze Opencard, odešel od kárného soudu s trestem odvolání z funkce předsedy senátu. Soudit může dál. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová přitom žádala, aby mu byl odebrán talár.

Server iRozhlas nyní zjistil, že nadřízený Libor Vávra, který Sotolářovi mírnější trest navrhoval, byl svědkem na jeho svatbě.

„Bylo to zhruba před šesti lety, ale přesně si to nepamatuji. Během kárného řízení se to nezmiňovalo. Proč by mělo?“ řekl serveru Vávra, předseda Městského soudu v Praze. Podle šéfa kárného senátu Aleše Roztočila je ve Vávrově případě jakákoli podjatost vyloučena.

Sotolář upravoval protokoly v kauze Opencard. Lišily se tak oproti zvukovým záznamům z jednání. Podle Roztočila se neprokázalo, že by Sotolář zásahy dělal ve snaze poškodit obžalované. Senát zohlednil také dosavadní dobrou reputaci Sotoláře.

„Není to jenom ostuda, je to něco nemyslitelného, co by se vůbec nemělo v justici dít, totálně to znevěrohodňuje justici,“ řekla Benešová. Nikdo podle ní nemůže zaručit, že Sotolář nebude podobný postup opakovat v budoucnu. Rozhodnutí kárného senátu bude respektovat. „Je to konečné, musím se s tím smířit,“ řekla novinářům.

Sotolář dvakrát uznal bývalého pražského primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) a další někdejší radní vinnými z porušování povinností při správě cizího majetku. V roce 2012 podle obžaloby neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, tehdejšího vlastníka práv k Opencard. Magistrát firmu oslovil jako jedinou v jednacím řízení bez uveřejnění.

Vrchní soud oba Sotolářovy rozsudky zrušil. Případ dostala na starost nová soudkyně. Hudeček je už pravomocně osvobozen. Podle nového verdiktu nerozhodli radní svévolně, ale na základě odborných stanovisek. Údajnou manipulací s protokoly se zabývala na základě trestního oznámení Nadačního fondu proti korupci také policie. Sotoláře ale stíhat nebude. Nespáchal podle policistů trestný čin.

Reklama

Doporučované