Hlavní obsah

Mohlo to být horší. Zbraň střelce z Ostravy se naštěstí zasekávala, tvrdí policie

Foto: Tomáš Svoboda

Dvaačtyřicetiletý muž loni 10. prosince v ambulanci traumatologie zabil sedm lidí a dva zranil.

Reklama

21. 1. 2020 12:21

Původně šlo o nefunkční výukovou zbraň, která byla dodatečně upravena.

Článek

Střelec z ostravské nemocnice, který loni v prosinci zabil sedm lidí, použil zbraň, jež nebyla plně funkční. Opakovaně se mu podle výpovědí svědků z místa činu i expertů zasekávala. Obětí tak podle policie mohlo být více. „Myslíme si, že kdyby použil plně funkční zbraň, mohly být následky mnohem horší,“ řekl dnes novinářům moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel.

Podle něj dvaačtyřicetiletý střelec použil takzvaný řez zbraně. Jde o zbraň sloužící třeba k výuce a některé její části chybí, což umožňuje pohled do útrob zbraně. V tomto případě ale byla dodatečně pistole upravena tak, že byla střelbyschopná. I když ne úplně spolehlivě, dodal Kužel.

Zbraň vyrobila Česká zbrojovka v Uherském Brodě a zhruba před třiceti lety ji prodala. „Zjišťujeme následný pohyb zbraně, kdy se k ní střelec dostal a v jakém byla tehdy stavu,“ uvedl Kužel. Policie zjišťuje i to, zda si úpravy na ní muž udělal sám, či ji upravenou už pořídil. Zatím ale podle policie nenasvědčuje nic tomu, že byl byl schopen si ji upravit sám. Šlo o dovaření chybějících částí.

„Úprava byla provedena velmi sofistikovaně. Velmi dobře. I odborníci, třeba z řad pracovníků České zbrojovky, se podivovali nad tím, jak se ji podařilo opravit,“ dodal náměstek moravskoslezského policejního ředitele Radim Wita.

Policisté už vyslechli pět desítek svědků, včetně známých a příbuzných střelce. Zjišťují také motiv. „Ubíráme se několika směry. Jednak to je zdravotní stav. Motivem ale mohl být i jiný důvod. Nyní nejsme schopni říci jaký,“ uvedl Kužel.

Dvaačtyřicetiletý muž zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky v úterý 10. prosince po 7:00. Pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Sedm lidí zabil, dva zranil. Z nemocnice se mu podařilo utéci před příjezdem policie. V Děhylově na Opavsku pak spáchal sebevraždu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované