Hlavní obsah

Muž, který chtěl minulý rok zaútočit na britský parlament, dostal doživotní trest

Útočníka minulý rok zatkla policejní protiteroristická jednotka ještě před útokem.

Reklama

20. 7. 2018 18:40

Britský občan afghánského původu, kterých minulý rok plánoval útok na britský parlament, dostal tři doživotní tresty.

Článek

Osmadvacetiletý Brit Khalid Ali, který plánoval teroristický útok u britského parlamentu a v minulosti několik let vyráběl v Afghánistánu bomby pro islamisty z hnutí Tálibán, dostal u soudu tři doživotní tresty. Ve vězení musí strávit minimálně 40 let, píše britský tisk.

Aliho, který se živil jako instalatér a žil v severním Londýně, zadržela policie loni v dubnu nedaleko budovy zákonodárného sboru v britské metropoli. U ní chtěl podle obžaloby Ali zaútočit na policisty, vojáky či britské poslance. Po zadržení se u něj našly tři nože.

Britská protiteroristická jednotka Aliho sledovala od okamžiku, kdy se v roce 2016 vrátil z Afghánistánu, kde podle obžaloby strávil pět let výrobou bomb pro hnutí Tálibán. Obžalovaný tvrdil, že do země vyrazil, aby lépe poznal islám a putoval po horách. Aliho otisky prstů se nicméně podařilo najít na zbytcích výbušnin.

U britského parlamentu se loni v březnu teroristický útok skutečně stal, ale spáchal ho jiný muž. Khalid Masood najel do chodců na nedalekém Westminsterském mostě, poté u parlamentu ubodal policistu. Celkem si atentát vyžádal pět obětí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované