Hlavní obsah

Hurikán Zorba dorazil k pobřeží. První řecké vesnice čelí extrémní bouři, vlny na moři mají 11 metrů

Pobřeží Řecka v sobotu ráno. (Video: Jan Marek, Facebook.com/Giorgos Miggas)

 

Reklama

29. 9. 2018 11:10

Na mnoha místech vypadl proud, pobřežní stráž zrušila všechna trajektová spojení mezi přístavem Pireus a ostrovy Mykonos, Santorini, Rhodos a Kos.

Článek

Jihozápad řeckého poloostrova Peloponés zasáhl ráno středomořský hurikán Zorba. Nejdříve se opřel do malých přístavních městeček Pylos a Methoni, informovala agentura DPA.

Bouři Zorba meteorologové charakterizují jako takzvaný medikán, tedy středomořskou obdobu tropického hurikánu. Pozorovatelé hovoří o silných vlnách a větru o síle devíti až deseti stupňů v oblasti měst Pylosu a Methoni. Zprávy o zraněných se zatím neobjevily, turisty a místní úřady vyzvaly, aby na ulici vycházeli jen v nejnutnějších případech.

Medikán by se měl v příštích 48 hodinách posunout směrem na severovýchod. Meteorologové doufají, že Zorba přechodem přes pevninu ztratí na síle. Potom by mohl vsáknout suchý vzduch a pomalu se rozplynout. Odhadují, že počasí by se mohlo zlepšit po nedělní noci.

Medikány se ve Středomoří objevují jen jednou až dvakrát ročně, a to zejména na podzim, kdy bývá moře ještě relativně teplé. Tento dostal jméno podle filmu Řek Zorba, protože připomíná bouřlivý rytmus hudby, která snímek proslavila po celém světě.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované