Hlavní obsah

Na holešovickém Výstavišti bude mít premiéru Diktátor podle Chaplinova filmu

Foto: Profimedia.cz

Charlie Chaplin v Moderní době.

Reklama

14. 8. 2021 14:53

V šapitó na holešovickém Výstavišti uvedou Městská divadla pražská v sobotu večer premiéru inscenace Diktátor. Slavný film Charlese Chaplina se tak poprvé dočká tuzemské divadelní adaptace.

Článek

Výsměch tyranům opilým mocí, ale také varování před ničivou silou zfanatizované masy režíruje Martin Čičvák.

V hlavní dvojroli antisemitského diktátora Adenoida Hynkela, v němž divák snadno pozná Adolfa Hitlera, a chudého židovského holiče vystoupí Filip Březina.

Předzvěst děsivé ideologie tušil Charlie Chaplin již před začátkem války, kdy se zrodil i námět Diktátora. Ten byl založený na podobě Adolfa Hitlera s postavou tuláka z Chaplinových grotesek, která přímo vybízela k parodování. Svou kontroverzní komedii uvedl Chaplin v USA do kin v roce 1940. Za války byl v okupované Evropě film zakázán, po válce se rychle stal celosvětovým komediálním triumfem a kasovním trhákem, v Německu se ale promítal až 17 let po premiéře.

Inscenace Městských divadel pražských vychází velkou měrou z Chaplinova filmu. „Divadelní adaptace filmové grotesky Charlieho Chaplina Diktátor není žádná legrace. Divadelní a filmový gag nemá moc společného. Filmový a divadelní čas není jeden a na jevišti se nedá kouzlit a zpřesňovat střihem, zkratkou a detailem,“ vysvětlila dramaturgyně inscenace Kristina Žantovská. „Ideologie nacionalismu a žvásty o nadřazených rasách jsou pádným důvodem, proč se do příběhu pustit na divadle právě teď,“ doplnila.

Reklama

Doporučované