Hlavní obsah

Na kazetovém stropu radnice ve Frýdlantu pracují restaurátoři

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

24. 2. 2021 21:55

Restaurátoři pracují na obnově historického kazetového stropu obřadní síně radnice ve Frýdlantu na Liberecku.

Článek

Navázali na loňskou první etapu, kdy se pracovalo na půdě, protože bylo nutné strop opravit a zabezpečit. Letošní etapa se zaměřila na pohledovou stranu. „Práce odborníků přijdou bez DPH na téměř 770 000 korun, přes 80 procent získalo město z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón,“ řekla mluvčí radnice Martina Perášková.

Na restaurování stropu pracuje firma Koušek restaurování, obnova stropu jedné z nejkrásnějších prostor radnice už byla nutná. „Z celé plochy kazetového stropu padaly ze spár drobné prašné částice a kamínky, je proto nezbytné spáry kompletně po celé ploše kazetového stropu doplnit a vyspravit,“ uvedla Lenka Vebrová z investičního oddělení města.

Restaurátoři pak budou muset vyčištěná místa, oděrky a trhliny celého podhledu vytmelit a přebrousit. „Pak bude povrch celého stropu sjednocen namořením do stejného odstínu a speciální technikou bude také obnoveno zlacení na sloupech a kazetách stropu. Práce budou zakončeny nanesením dvojnásobné povrchové úpravy,“ dodala Zuzana Černá z památkové péče. Obnova podle ní čeká celý strop až k ozdobné římse balkonových sloupů, práce by měly skončit 31. března.

Frýdlant je od roku 1992 městskou památkovou zónou, a to především díky svému středověkému uspořádání, které se v nezměněné podobě zachovalo až do současnosti. Cenné jsou i renesanční a barokní domy, které náměstí obklopují. Samotná radnice je mladší, ve stylu německé neorenesance ji dokončili v roce 1896 a její inspirací byla radnice v Liberci. Místní si proto najali Franze Neumanna, který libereckou radnici naplánoval. Investorem tehdy byla místní spořitelna, která pak v objektu i sídlila, stejně jako policie.

Reklama

Doporučované