Hlavní obsah

Vojtěch chystá nová opatření, ta současná zatím epidemii nebrzdí

Foto: vláda.cz

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch připravuje nová opatření proti koronaviru.

Reklama

3. 11. 2021 12:48
aktualizováno • 3. 11. 2021 13:26

Ministr zdravotnictví znovu zopakoval, že zásadní pro zvládnutí epidemie je očkování.

Článek

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že resort zvažuje úpravy protiepidemických opatření pro hromadné akce. Z testů k prokázání bezinfekčnosti by se mohly uznávat jen PCR.

Podrobnosti ministr sdělit nechtěl, návrhy projedná ve čtvrtek vládní centrální řídící tým složený ze zástupců ministerstva a armády pod vedením hlavní hygieničky.

„Řešíme otázku určité úpravy režimového opatření hromadných akcí. Teď ještě nechci říkat konkrétně, jak by to mělo vypadat,“ uvedl dnes dopoledne ministr. Podle něj jsou platná opatření, jako je nošení ochrany dýchacích cest a kontrola potvrzení o očkování, negativním testu nebo prodělané nákaze, nastavena dobře.

„Je to hodně o individuální odpovědnosti. Teď už to není o tom vršit nějaká další opatření, pokud je lidé nebudou dodržovat,“ dodal. Současná opatření zatím epidemii nebrzdí, v úterý do statistik přibylo přes 9900 nově pozitivních. V nemocnicích je více než 2000 lidí. Podle odborníků budou počty růst ještě nejméně dva nebo tři týdny.

Vojtěch znovu zopakoval, že zásadní pro zvládnutí epidemie je očkování. Dokončenou vakcinaci má v ČR 68,8 procenta dospělých, zájem v posledních týdnech roste. V pondělí dostalo vakcínu přes 39 000 lidí, asi třetina z nich první dávku. Vůči očkovaným by podle Vojtěcha nebylo zpřísnění správné.

„Není to jenom o tom udělat nějaké lockdownové opatření. Ve chvíli, kdy tady máme 6,2 milionu lidí, kteří jsou očkovaní, tak to nepovažuju za správné,“ dodal. S vyhodnocením nových nařízení, jako jsou kontroly potvrzení v restauracích, chce počkat zhruba dva týdny.

Testy předem do škol?

Asociace krajů ČR v úterý navrhla, aby stát poskytl každému kraji dostatečný počet testů pro testování ve školách, které by každý region okamžitě využil v případě nárůstu případů covidu-19. V pondělí se testovaly těmito testy děti v osmi okresech, příští týden testování čeká 31 z celkem 77 okresů.

Podle Vojtěcha se o návrhu krajů bude debatovat. „Testování antigenními testy tak, jak je stanovisko odborného aparátu ministerstva, v tuto chvíli není úplně doporučovanou variantou,“ řekl.

Podle názoru hlavní hygieničky Pavly Svrčinové a náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové tyto testy nezachytí často bezpříznakové nakažené, což děti většinou jsou. „Záchyt je poměrně nízký a efektivita není taková,“ dodal ministr. Podle něj je lepší testovat v ohnisku nákazy třeba celou školu PCR metodou na základě rozhodnutí hygieny.

Kromě centrálního řídícího týmu se ve čtvrtek podle Vojtěcha sejdou ministerští odborníci také s AntiCovid týmem koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), jejíž zástupce pravděpodobně Vojtěcha na postu ministra nahradí. „Budeme se bavit, co s tím dál. A cílem je, abychom našli nějakou společnou řeč,“ řekl.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované