Hlavní obsah

Na kongresu se bude debatovat, jak proti digitální totalitě

Foto: Petr Švihel, Seznam Zprávy

.

Reklama

30. 9. 2020 17:26

Hackerský kongres přivítá v pražském prostoru Paralelní Polis od 2. do 4. října čtyři desítky řečníků z celého světa.

Článek

„Tématem je digitální totalita, které se podle pořadatelů v době sílícího tlaku na sledování populace nejen v kontextu současné pandemie ukazuje jako aktuální. Kongres se uskuteční fyzicky v sálech Paralelní Polis a sousedního divadla La Fabrika, některé jeho části se budou přenášet online, případně se do online režimu přesune celý,“ řekla za pořadatele Dominika Antonie Pfister.

Více informací a vstupenky jsou na www.paralelnipolis.cz, lístky stojí na celý kongres od 4000 korun. Poslední lístek s doživotním vstupem na kongres se prodává za jeden bitcoin, tedy přibližně 230 000 korun. Paralelní Polis každoročně získá donora, který koupí této vstupenky projekt podpoří.

Téma letošního kongresu organizátoři vybrali ještě před vypuknutím pandemie. „Pojem digitální totalita dostal v souvislosti s pandemií covid-19 nový rozměr, globálně se množí technologie, které pomáhají sledovat pohyb lidí a zasahují do jejich osobní svobody. Na kongresu se budeme věnovat mimo jiné otázkám, jak jednotlivci můžou uniknout z nepřetržitého sledování,“ uvedl Pavol Lupták, jeden ze zakladatelů Paralelní Polis. Na konferenci vystoupí odborníci věnující se tématům umělé inteligence či autonomních zón.

Pořadatelé míní, že data týkající se soukromí se dostávají ve velké míře do rukou státních institucí, jako třeba prostřednictvím EET, mobilních operátorů, kteří znají lokalizační data a metadata telefonických komunikací, i poskytovatelů globálních internetových služeb, kteří poskytují prostředí pro mailovou komunikaci či sociální sítě.

„Nejsme schopni tomuto trendu zcela zabránit, ani na to nemáme prostředky, ale dokážeme se bránit. Ve virtuálním prostředí je možné se skrývat, používat šifrovanou komunikaci, platit anonymní decentralizovanou měnou, zkrátka nezanechávat za sebou digitální stopu,“ vysvětluje Milan Pulkrábek, člen spolku Paralelní Polis.

Dílčím tématem letošního ročníku kongresu je vznik a existence autonomních zón, tedy míst, která si tvoří svou vlastní strukturu vztahů a pravidel, nezávisle na státních strukturách. Vznikaly letos třeba při nepokojích v USA. O zkušenost s vytvořením autonomní zóny se na kongresu podělí Chad Elwartowski a Nadia Thepdetová, kteří začali žít na plovoucí plošině v oceánu 13 námořních mil od pobřeží Thajska. Za to jim při zadržení hrozí až trest smrti, neboť thajské námořnictvo je obvinilo, že jejich objekt ohrožoval thajskou národní suverenitu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované