Hlavní obsah

Na koronavirus zemřel americký jazzman Ellis Marsalis

Foto: Twitter.com/lovenigel

Americký jazzman a klavírista Ellis Marsalis.

Reklama

2. 4. 2020 8:14

Ve věku 85 let zemřel ve středu v americkém New Orleansu legendární americký jazzman Ellis Marsalis. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na hudebníkova syna. Podle něj jeho otec zemřel na zápal plic vyvolaný koronavirem.

Článek

„Vlastní příčinou úmrtí byl zápal plic, ten mu ale způsobila nemoc COVID-19,“ citovala agentura AP hudebníkova syna Ellise Marsalise III. Podle něj byl otec hospitalizován v New Orleansu ve státě Louisiana. Ten je podle AP nákazou koronavirem silně zasažen. V celých Spojených státech evidují už přes 216 500 případů nákazy a na 5 120 mrtvých.

Ellis Marsalis Jr. se narodil 14. listopadu 1934 v New Orleansu, označovaném za kolébku jazzu, kde strávil i velkou část své kariéry. Jako hudebníci se proslavili i čtyři z jeho šesti synů - trumpetista Wynton, saxofonista Branford, trombonista Delfeayo a bubeník Jason. Ellis Marsalis byl proto někdy označován za „otce slavných synů“.

Pianista Marsalis, který za své vzory považoval Oscara Petersona či Dukea Ellingtona, proslul zejména jako úspěšný pedagog.

„Ellis Marsalis byl legendou… byl učitelem, otcem a ikonou. Slova nestačí na to, abychom popsali jeho umění, radost a ten zázrak, který dával světu,“ uvedla LaToya Cantrellová, starostka New Orleansu, kde Marsalis až do prosince vystupoval.

Českému publiku se Ellis Marsalis představil v lednu 1999, kdy se svým triem vystoupil v pražském Rudolfinu po boku Českého národního symfonického orchestru, řízeného americkým dirigentem Paulem Freemanem.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované