Hlavní obsah

Na Lvíčata čeká tým ostřílený Premier League s českou stopou v bráně

Foto: Profimedia.cz

Conor Gallagher slaví svou trefu na hřišti Manchesteru City.

Reklama

11. 11. 2021 9:39

Česká fotbalová reprezentace do 21 let se dnes večer utká s domácí Anglii v kvalifikaci na Euro 2023. Kádr favorizovaného soupeře nabízí řadu odchovanců anglických velkoklubů, v brance nechybí muž jménem Josef Bursik.

Článek

Anglický tisk má jasno. Domácí výběr do 21 let čeká ve čtvrtek večer proti Česku klíčové utkání v rámci kvalifikační skupiny o postup na Euro, tedy mistrovství Evropy. „Lvíčata“ po 4 zápasech okupují první příčku s maximálním počtem bodů a impozantním skóre 9:0. Průběžně třetí Angličané ztrácí na tým vedený Janem Suchopárkem už 5 bodů, ale to i proto, že odehráli o jedno utkání méně.

Jak vlastně taková kvalifikace na juniorské Euro probíhá?

Celkem 53 národních týmů bojuje ve skupinové fázi o 14 míst na šampionátu. Pořádající dvojice, Rumunsko a Gruzie, se kvalifikuje automaticky. Přímo postoupí všech devět vítězů skupin, k nimž se přidá nejlepší druhý tým (nepočítají se výsledky proti šestým mužstvům ve skupinách). Zbývajících osm druhých celků se utká v zářijovém play-off v roce 2022 o poslední čtyři pozice.

Suchopárek: Nejtěžší soupeř

Hlavní trenér české jednadvacítky Suchopárek zveřejnil konečnou nominaci pro kvalifikační duely s Anglií a Slovinskem ve středu. Její podobu si můžete prohlédnout zde.

„Jsme určitě před nejtěžšími zápasy v kvalifikační skupině. Ale výchozí postavení v tabulce nás předurčuje k tomu, abychom také v této přímé konfrontaci s velmi kvalitními soupeři dál hráli o vedoucí postavení v tabulce. Věřím, že mužstvo i se svojí momentální formou ukáže konkurenceschopnost v soubojích s Anglií i Slovinskem,“ uvedl Suchopárek.

Suchopárkův respekt je zcela namístě. Angličané i přes několik náhlých změn vyrukují proti jeho výběru se solidní palebnou silou. Mnozí borci z výběru irského kouče Carsleyho pravidelně sbírají zkušenosti v Premier League. Pojďme si představit nejvýraznější osobnosti v kádru anglické jednadvacítky.

Nominace anglického výběru do 21 let

Brankáři: Joe Bursik (Stoke City), Etienne Green (Saint-Étienne), Josh Griffiths (Lincoln City, hostování z West Bromwich Albion)

Obránci: Max Aarons (Norwich City), Charlie Cresswell (Leeds United), Cody Drameh (Leeds United) **, Marc Guehi (Crystal Palace), Taylor Harwood-Bellis (Anderlecht, hostování z Manchesteru City), Clinton Mola (VfB Stuttgart) ***, Luke Thomas (Leicester City)

Záložníci: Tommy Doyle (Hamburg, hostování z Manchesteru City), Conor Gallagher (Crystal Palace, hostování z Chelsea), Jimmy Garner (Nottingham Forest, hostování z Manchesteru United), Morgan Gibbs White (Sheffield United, hostování z Wolverhamptonu Wanderers), Jacob Ramsey (Aston Villa), Oliver Skipp (Tottenham Hotspur)

Útočníci: Folarin Balogun (Arsenal), Rhian Brewster (Sheffield United), Angel Gomes (Lille), Anthony Gordon (Everton), Cole Palmer (Manchester City)

Emile Smith Rowe (Arsenal) reprezentuje první mužstvo

** Místo Valentina Livramenta (Southampton) – zranění

*** Místo Jamese Hilla (Fleetwood Town) – zranění

Gallagher sestřelil West Ham i City

V brance s největší pravděpodobností nastoupí Josef (známý častěji jako Joe) Bursik, jehož jméno prozrazuje české kořeny. Jedná se o vnuka Josefa Buršíka, českého generála a účastníka zahraničního odboje za druhé světové války.

Joe aktuálně působí ve druholigovém Stoke City, tedy po boku nového spoluhráče Abdallaha Simy, který tu hostuje z Brightonu. Obranu domácích vyztuží krajní bek Max Aarons, muž s téměř 50 starty v Premier League v barvách Norwiche. Dalším etablovaným defenzivním pojmem se stal Marc Guehi, odchovanec londýnské Chelsea, jenž v létě přestoupil za 18 milionů liber do Crystal Palace. To je pro srovnání více než trojnásobek částky, kterou v roce 2020 poslal West Ham pražské Slavii za Vladimíra Coufala. Pro českého fanouška, zejména pak pro příznivce „sešívaných“, bude jistě povědomý i levonohý Luke Thomas, jehož si jistě důvěrně vybaví všichni, kteří sledovali dvojzápas ve vyřazovací fázi Evropské ligy mezi Slavií a Leicesterem City.

V záložní formaci díky své herní stabilitě vyčnívá Oliver Skipp, odchovanec Spurs a aktuálně pravidelný člen základní jedenáctky. O pozornost se v aktuálním ročníku Premier League hlásí i Jacob Ramsey, odchovanec birminghamské Aston Villy, za kterou se dokázal v lize už i prosadit nádhernou trefou v zápase proti Arsenalu.

V nominaci původně figurovala i jmenovka Emila Smitha Rowa, tedy ofenzivního tahouna Arsenalu, ale o svou největší hvězdu výběr kouče Carsleyho přišel kvůli jejímu premiérovému povýšení do seniorské reprezentace. Klenot Gunners totiž vyfasoval po zásluze svou první pozvánku mezi národní elitu, a bude tak pro duel s Českem chybět.

Pomyslný titul kreativního lídra tak zřejmě převezme neméně talentovaný Conor Gallagher, odchovanec Chelsea, jenž aktuálně září v barvách Crystal Palace. Společně se Smithem Rowem patří Gallagher se svými dosavadními výkony k těm vůbec nejlepším hráčům aktuálního ročníku Premier League. Jindy výtečně organizovanému West Hamu dokázal nasypat v rozmezí několika minut dvě branky a při překvapivé výhře 2:0 na hřišti Manchesteru City, úřadujícího mistra, jeden gól sám vstřelil a na druhý nahrál.

Utkání mezi Anglií a Českem je na programu ve čtvrtek 11. 11. ve 20:00. Zápas hostí známý stadion Turf Moor, tedy domov prvoligového Burnley FC, kde na klubové scéně působí český forvard Matěj Vydra. Jasným kurzovým favoritem jsou domácí Angličané. Ti se ale i v případě jakéhokoli vítězství do čela tabulky přes dosud suverénní Čechy nedostanou.

Anglie už stihla výsledkově zaváhat ve Slovinsku (2:2). V Andoře se zase kvůli své vlastní nedisciplinovanosti málem dopustila značné ostudy, ale Brewsterovo zbytečné vyloučení nakonec rozhodující brankou zachránil Smith Rowe.

„Anglie je velký favorit naší skupiny, navíc na stadionu v Burnley bude velká návštěva a jistě nezapomenutelná atmosféra. Pro nás všechny to bude velmi motivující, Anglie má navíc ve svém středu vynikající hráče. Ze strany našeho týmu tam však nesmí být žádné obavy. Naši hráči říkají, jak by chtěli hrát Premier League, tak si nyní mohou na vlastní kůži tuto úroveň vyzkoušet,“ těší Suchopárka.

Reklama

Související témata:
Reprezentace do 21 let

Doporučované