Hlavní obsah

Na Pustevnách v Beskydech vznikají sochy z ledu a sněhu

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

12. 2. 2021 22:16

Na místě vyhledávaném turisty se již řadu let v lednu koná festival ledových soch Ledové Pustevny. Letos se však v tradiční podobě kvůli epidemii koronaviru neuskuteční, sochy jsou instalované pod širým nebem.

Článek

Přípravy Ledových Pusteven probíhají několik měsíců a rozhodnutí o konání letošního ročníku muselo padnout již v září, kdy bylo nutno začít vyrábět ledové kostky v opavských mrazírnách.

„Pro letošní ročník Ledových Pusteven bylo namraženo opět necelých 40 tun ledu. Díky nepříznivé situaci spojené s pandemií koronaviru a nařízením vlády ČR nemohly Ledové Pustevny letos v lednu proběhnout v klasickém rozsahu, jak jsou návštěvníci Pusteven zvyklí. Původně zamýšlený termín na začátku ledna musel být posunut na pozdější datum, ani v novém termínu však nebylo možné postavit stany pro sochy a akci zorganizovat,“ uvedla zástupkyně pořadatelů Dita Korčák Hrtusová.

Možností bylo nechat ledové kostky za desítky tisíc korun roztát, nebo je přepravit na Pustevny a návštěvníkům nabídnout ledové sochy v jiném formátu, aby nebyla porušena vládní nařízení. Sochy proto vznikají pod širým nebem, rozmístěné jsou kolem horní stanice lanovky a pod ní.

Také letos je dané téma, je jím cirkus. „Návštěvníci se tedy mohou těšit na obřího ledového slona, kouzelníka nebo krotitelku divé zvěře. Novinkou je letos obří sněhová stěna o délce 60 metrů dosahující v některým místech výšky až čtyř metrů, která byla nasněžená pod lanovkou a ve které jsou vytvořeny obří reliéfy také na téma cirkus. Celá stěna je viditelná přímo při jízdě lanovkou,“ uvedla Hrtusová.

Na sochách pracují čtyři umělci od pondělí, v pátek by měli mít díla hotová. Sochy je možné vidět kdykoliv, jsou volně přístupné a na Pustevnách zůstanou až do chvíle, než roztají. Dnes tam bylo minus 16 stupňů Cesia.

Reklama

Doporučované