Hlavní obsah

Na severu Čech je tularemie zajíců, nemoc přenosná na člověka

Foto: Unsplash

Nemoc u člověka může mít různé formy, může se projevit jako celkové onemocnění s vysokými teplotami, angínou a zápalem plic.

Reklama

17. 6. 2020 10:52

Na Litoměřicku potvrdily laboratorní testy tularemii u uhynulého zajíce. Nebezpečná nemoc je přenosná na člověka.

Článek

„Státní veterinární správa zavedla na tři měsíce v místě nálezu zajíce mimořádná opatření,“ řekl ředitel krajské veterinární správy Petr Pilous.

Tularemie se v přírodě vyskytuje sporadicky. V Ústeckém kraji v minulosti byla právě na Litoměřicku, v okolí zříceniny Hazmburk. Nyní je ohniskem Mnetěš, obec pod horou Říp.

Nemoc se šíří přímým kontaktem. „Nejčastěji onemocní myslivci nebo někdo, kdo manipuluje s nakaženou zvěří,“ uvedl Pilous. Do těla se dostává například přes poraněnou kůži. Nemoc může mít různé formy, může se projevit jako celkové onemocnění s vysokými teplotami, angínou a zápalem plic. Zvířata stižená tularemií ztrácejí plachost, jsou malátná a dají se snadno chytit.

Zdrojem přenosu jsou hlodavci. „Pozor se musí dávat třeba při přespávání někde ve stohu, pro přenos stačí kontakt s močí myši, která je přenašečem,“ upozornil ředitel.

V ochranném pásmu, které zahrnuje katastr obce Mnetěš, Vražkov a Ctiněves, je zakázán odchyt zajíců a nařízeny jsou povinnosti uživatelům honiteb.

Na nemocného zajíce upozornili místní obyvatelé. Křeče zvířete a jeho malátný pohyb na poli natočila dívka na mobilní telefon. „Vzniklo podezření na otravu u zajíce, výsledky testů zatím nejsou, my jsme ale jednoznačně prokázali tularemii u tohoto kusu,“ uvedl Pilous.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované