Hlavní obsah

Na trhu je málo počítačů kvůli vyšší poptávce i nedostatku komponent

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

14. 3. 15:33

V Česku je kvůli zvýšené poptávce i problémům s dodávkami komponent nedostatek počítačů na trhu. Převis poptávky obchodníci očekávají i v následujícím čtvrtletí a situace se zřejmě zlepší až v druhém pololetí.

Článek

Prodeje počítačů jsou proti loňsku až dvojnásobné zejména kvůli zvýšené práci a výuce z domova v souvislosti s protiepidemickými opatřeními. Vyplývá to z informací obchodů i výrobců. V největším obchodě Alza.cz dosahuje u notebooků meziroční růst řádu vyšších desítek procent a u stolních herních PC s novými grafickými kartami Nvidia jsou prodeje dvojnásobné. „Jak u notebooků, tak u PC však registrujeme převis poptávky nad nabídkou. Očekáváme, že zpoždění v dodávkách a zhoršená dostupnost těchto produktů se mohou projevovat i ve druhém čtvrtletí,“ řekla ČTK mluvčí Alzy Daniela Chovancová.

Další velký obchodník Mall očekává, že v tomto čtvrtletí bude řešit výpadky u notebooků a nezbytných periférií, jako jsou myši, klávesnice nebo monitory. Stejný problém se dotkne také herních konzol. „Částečné zlepšení dostupnosti nastane od dubna, u některých modelů až v druhé polovině roku,“ podotkla mluvčí Pavla Hobíková. Obecně je nyní problém s dostupností notebooků s úhlopříčkou 15,6 palce a s nižším nárokem na výkon v cenové hladině od 7000 do 12 000 korun.

Podle výrobce počítačů Lenovo jsou v současnosti nedostupné především LCD panely pro notebooky a stolní monitory. Děje se tak kvůli zvýšenému odbytu zboží, kdy si zákazníci ve velkém kupují i monitory, což před pandemií nebylo zcela běžné. Nedostatek panelů umocňuje navíc poptávka i v automobilovém průmyslu, kde je větší zájem o desetipalcové obrazovky pro displeje do aut. Dalšími chybějícími komponenty jsou čipy, jejichž výroba nestíhá poptávku, a to nejenom pro výrobu osobních počítačů, ale i pro osobní vozy. Také Dell zaznamenal na trhu kvůli zvýšené poptávce obtíže při dodávkách čipů a grafických karet.

„Významným důvodem zpoždění dodávek produktů je pak omezená letecká doprava kvůli pandemii, a dochází tak k prodlužování běžné přepravní doby, tím pádem i přepravy ke koncovému zákazníkovi,“ uvedla mediální zástupkyně Lenova v ČR Angelika Raisová.

S nedostatkem produktů na trhu se potýkala i značka Dynabook. „Aktuálně jsme však tento problém vyřešili a ve spolupráci s autorizovaným distributorem jsme uvedli na český trh nový model Satellite Pro C50-E vhodný pro firmy a studenty s omezeným rozpočtem a přibližně za měsíc dovezeme další novinky profesionálních notebooků Tecra a Portégé,“ dodala regionální manažerka prodeje Stanka Plavšic.

V roce 2019 se v Česku prodalo 909 000 stolních a přenosných počítačů. O rok dříve to bylo 928 000 PC. Čísla za rok 2020 ještě nejsou k dispozici.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované