Hlavní obsah

Na Zelném trhu v Brně začnou v pondělí farmářské trhy, zájem zatím má 10 prodejců

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

8. 4. 0:01

Na Zelném trhu v Brně mohou lidé od pondělí opět nakupovat farmářské produkty. Sezona tam začne s ohledem na zpomalování epidemie koronaviru.

Článek

Zaměstnanci radnice městské části Brno-střed nyní obvolávají a informují prodejce. Přibližně deset z nich již zájem potvrdilo, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

„Vzhledem k tomu, že je jarní sezona, začnou se na Zelném trhu zemědělci a další prodejci objevovat postupně, a to podle toho, na jaké plodiny a výrobky se zaměřují. Takže nyní jsou to zemědělci s předpěstovanými sazenicemi a přísadami různých druhů salátů, jahod, prvních rajčat, řady bylinek, například libečku, máty, koriandru a dalších a také sazenic květin, například petrklíčů nebo muškátů. Až později se k nim přidají další prodejci už s letošní úrodou ovoce, zeleniny, květin a dalšího zboží,“ sdělila Dobešová.

Dohromady bude na trhu své zboží nabízet 37 prodejců-zemědělců, tedy o tři více než v loňském roce. O jednoho na 21 se zvýšil také počet prodejců-obchodníků. „Všech 58 prodejců má uzavřenou celoroční smlouvu, doplní je navíc i ti krátkodobí, kteří na trh přicházejí pouze v určitý čas a s konkrétními výpěstky. Věřím, že se Zelný trh postupně zaplní, ztráty našich zemědělců teď z jara nebudou příliš velké a my nakupující jim v průběhu celé sezony tento opožděný start svou podporou a nákupy vynahradíme,“ řekla Ludmila Oulehlová, radní městské části, do jejíž gesce správa trhu spadá.

Prodávat se podle vládního nařízení může ovoce a zelenina, květiny a jiné rostliny, jejich plody, osiva, semena, vejce, pekařské a cukrářské výrobky, mléko, maso, med a výrobky z těchto surovin. Potraviny musí pocházet z České republiky. Nutné je dále dodržování dvoumetrových rozestupů mezi stánky a u všech stánků musí být volně dostupná desinfekce. „V jeden čas se na ploše tržiště nesmí vyskytovat více než jedna osoba na 15 metrů čtverečních. Nesmí se zde prodávat pokrmy a nápoje k přímé konzumaci a na ploše se nesmí nacházet stoly a místa k sezení,“ dodala Dobešová.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované