Hlavní obsah

Nacistická kniha radí dětem, jak poznat žida. Obchody ji stahují

Foto: Megaknihy.cz

Obchodníci stahují výtisky nacistické knihy pro děti.

Reklama

12. 2. 2020 12:34

Mezi dětskou literaturou se objevila nacistická publikace. Podle popisku ležérní formou menším čtenářům radí, jak podle zápachu odlišit židy.

Článek

Hned několik internetových knihkupectví nabízí dětskou knihu Jedovatá houba. V popisku se přitom chlubí, že jde o klasické antisemitské dílo pro „mladé i staré“.

„Ležérní formou dětem například radí, jak poznat žida: podle odporného, nasládlého zápachu, nebo dle pohledu, který je číhavý a bodavý. Už na očích mu člověk okamžitě pozná, že je to špatný a prolhaný člověk,“ přibližuje popisek ke knize, co očekávat.

Knihu vytisklo nakladatelství Guidemedia etc, které v minulosti vydalo také projevy Adolfa Hitlera, jimiž se zabývaly soudy.

„Jedovatá houba je jednoznačně nejzajímavějším titulem svého žánru. Antisemitštější dílo z kategorie pro děti bychom jen těžce hledali,“ vyjádřil se pro Seznam Zprávy Pavel Kamas, jednatel vydavatelství. Podle něj jde jednoznačně o historickou knihu a nikoliv dětskou.

O titul Jedovatá houba se už zajímá i policie. „O případu víme a v obecné rovině potvrzujeme, že se jím zabýváme,“ uvedli policisté na svém profilu na sociálních sítích a mluvčí policie Ondřej Moravčík redakci potvrdil, že další informace v současnosti zveřejňovat nebudou.

„Zatím nikoli,“ odpověděl stroze Pavel Kamas na dotaz, jestli ho kontaktovala policie ohledně tohoto titulu.

Obchody knihu stahují

Kniha se objevila v nabídce hned několika knihkupectví. Největší kritiku sklidil internetový obchod Megaknihy.cz, kde byla Jedovatá houba zařazena v sekci dětská literatura a stránky navrhovaly nákup doplnit o knihy jako „Velké překvapení pro malého tučňáka“.

„Je to kniha, která byla schválená k tisku,“ řekla pracovnice internetového knihkupectví a dodala, že v současnosti už knihu nelze objednat.

„Nechceme provokovat. Zrušili jsme možnost jejího objednání,“ vysvětlila pracovnice.

Martin Srněnský z dalšího internetového obchodu Nejlevnější knihy pak vysvětlil, že se tento titul do nabídky dostal automaticky. „Ta kniha je v distribuci. Máme 12 milionů titulů,“ řekl Srněnský s tím, že titul prověří a případně stáhne.

Jedovatou houbu nabízí podle internetových stránek i knihkupec Radek Král, který provozuje e-shop Knihkupectvi-Brno.cz.

„Prodaly se jednotky kusů,“ řekl Král s tím, že zájem o knihu mají hlavně odborníci z nedalekých vysokých škol a institucí.

„Je to fakt jedovatá houba. Ta kniha je úplně hrůzná,“ dodává Král s tím, že je to důležité svědectví o tom, jak se v minulosti přemýšlelo.

Oficiální nacistická kniha pro děti

Expertka na extremismus Petra Mlejnková popisuje, že jde nejspíš o přetisk oficiální příručky, kterou vydávali nacisté.

„Záleží, jestli je k tomu připojené vysvětlení nebo ustanovení, které knize dává historický rámec,“ podotýká Petra Mlejnková k tomu, jestli je zákonné takový titul distribuovat.

„Je to na posouzení právníků a soudů,“ dodává Mlejnková.

Podle dalšího experta na extremismus Michala Mazla je kniha za hranou. „Je to zajímavá publikace pro historiky, sociální vědce. Může to zajímat učitele, který si chce udělat přehled o tom, jak se v minulosti přemýšlelo. Ale pokud je kniha distribuovaná tímto způsobem, tak je to špatně,“ konstatuje.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované