Hlavní obsah

Národní divadlo Brno chystá slavnou frašku Slaměný klobouk

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

27. 8. 2020 18:14

Slavnou francouzskou frašku Slaměný klobouk připravuje činoherní soubor Národního divadla Brno. Namísto známé úpravy Jiřího Voskovce a Jana Wericha se vrací k původnímu textu Eugena Labiche z poloviny 19. století.

Článek

Pro účely inscenace v režii Martina Čičváka vznikl nový překlad Michala Lázňovského. Premiéra bude 25. září, ale už v pátek a sobotu mohou zájemci vyrazit do Mahenova divadla na předpremiéru. Lístků je v rezervačním systému zatím dostatek.

Zápletka Slaměného klobouku vytváří množství humorných situací. Vše začíná u klobouku zavěšeného na větvi, který při ranní projížďce rozžvýká kůň mladého rentiéra Fadinarda.

Klobouk patří vdané ženě, která v trávě rozhodně neležela se svým manželem. Žena je hysterická a její horkokrevný milenec požaduje po Fadinardovi okamžitou náhradu. Oba ho pronásledují až do jeho bytu, který odmítají opustit, a to přesto, že Fadinarda čeká veselka a jeho snoubenka i výstřední svatebčané jsou už za dveřmi.

Fadinarda ztvární Tomáš David, jeho hluchého strýčka hraje Jan Grygar, sluhu Viktor Kuzník. Jako zahradník Nonancourt se představí Bedřich Výtisk, jeho dceru hraje Eva Novotná, jeho synovce Vojtěch Blahuta.

Inscenace bude mít podle divadelníků vysoké tempo. Vzhledem k tomu, že hlavní postavu pronásleduje celý svatební průvod i s dechovou hudbou, diváci mohou očekávat dynamickou a zábavnou podívanou.

„Labiche nemoralizuje. Jen pronikavě pozoruje svůj malý svět a dokáže postihnout jeho principy. A protože v kapce se zrcadlí svět, je jeho pohled nadčasový a pro nás dodnes pochopitelný. Smějeme se, protože se vidíme,“ uvedl k Labichově hře překladatel Lázňovský.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované