Hlavní obsah

Národní koalice proti suchu vymýšlela, kde vzniknou nové přehrady

V plánu je stavba nádrží na Rakovnicku nebo přehrady Skalička na Bečvě. (Video: Seznam.cz)

 

Reklama

6. 2. 2019 19:59

Ve středu se podruhé sešla národní koalice pro boj se suchem. Ministři dopravy, zemědělství a životního prostředí mimo jiné probrali stavbu vodního stupně v Děčíně, který by zvýšil splavnost Labe.

Článek

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) předloží do měsíce premiérovi Andreji Babišovi (ANO) nový systém financování státních podniků povodí. Řekl to na dnešní tiskové konferenci po jednání Národní koalice pro boj se suchem.

Dotace na boj se suchem. (Video: Seznam.cz)

V současnosti podniky dostávají poplatky za odběry vody od průmyslových podniků. Protože jsou však průmyslové podniky šetrnější a spotřebovávají méně vody, mohly by se státní povodí dostat do ekonomických problémů. Změnu financování již předtím navrhl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Podle ministra jsou zatím aktuální dvě nebo tři varianty, které ale blíže nespecifikoval. Podle něj by neměla vzrůst cena za odběr vod, spíše naopak. V České republice je pět hlavních správců vodních toků, jde o Povodí Moravy, Povodí Vltavy, Povodí Labe, Povodí Ohře a Povodí Odry. Některé drobné vodní toky mají ve správě Lesy České republiky.

Ministr chce v rámci boje proti suchu také propojovat vodárenské soustavy a stavět přehrady, plánuje si na to vzít, pokud to bude výhodné, úvěr na osm miliard korun od Evropské investiční banky. Toman chce o úvěru jednat s ministerstvem financí, neschválila jej také vláda.

Stát chce investovat do stavby přehrad, například pod plánovanou Skaličkou v povodí Bečvy pokračují výkupy pozemků. Dokončené jsou studie proveditelnosti přehrad Kryry, Senomaty a Šanov, projektové práce pokračují také na přehradě ve Vlachovicích, kde ministerstvo chce předložit návrh na výkup pozemků vládě koncem prvního čtvrtletí. Je také podaná žádost o vydání územního rozhodnutí k Novým Heřminovům. Plánuje se také zvyšování hladiny Novomlýnských nádrží, voda by se pak mohla využít na závlahy sadů nebo vinic. Úřad v posledních čtyřech letech dal na opatření proti suchu 29,4 miliardy korun, většinou z peněz EU.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené