Hlavní obsah
Velký znak České republiky

Volby do Senátu

Výsledky 2. kola voleb
Sečteno 100 %
Výsledky voleb

Nečesaný je definitivně na svobodě. Je to špatné rozhodnutí, ale nebyla lepší možnost, řekl soudce

Lukáš Nečesaný u soudu.Video: Hanuš Hanslík

 

Reklama

27. 3. 2019 9:39

Případ Lukáše Nečesaného již několikrát řešily soudy, naposledy vrchní soud zrušil zprošťující verdikt.

Článek

Pražský vrchní soud pravomocně osvobodil Lukáše Nečesaného, který byl souzený za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Po 6 letech a 14 rozhodnutích soudu tak končí jeden z nejvíce sledovaných případů posledních let.

Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že v případu „je proti obžalovanému dostatek důkazů, které by v kterékoliv jiné věci k odsouzení stačily. Problém této kauzy je ale hodnocení důkazů.“

Řekl, že dnešní rozhodnutí je špatné, ale že vzhledem k procesní situaci neměl lepší možnost. „Za současné procesní situace nelze vinu prokázat. (…) Nemůžeme nutit soud prvního stupně k tomu, jakým způsobem má hodnotit důkazy. Navíc už jsme to jednou udělali a nalézací soud na naše výtky v podstatě nereagoval,“ podotkl soudce.

Dodal, že odvolání státní zástupkyně proti zprošťujícímu verdiktu zamítl, přestože její odvolací námitky byly oprávněné.

Nečesaný při odchodu ze soudní síně stručně řekl novinářům, že se nyní bude věnovat práci a rodině. Jeho advokát Oldřich Chudoba uvedl pro ČTK, že délka soudního řízení byla neúnosná. „Z pozice trvání procesu je dobře, že už to skončilo a že je to definitivní rozhodnutí. Znamená to konec této etapy – musíme počkat na to, jestli bude ze strany státního zastupitelství ještě podáno dovolání,“ poznamenal. Případnou žádost o odškodnění od státu za dobu strávenou ve vězení prý s klientem zatím neprobíral. „To vůbec není na pořadu dne, řešili jsme úplně jiné otázky,“ uzavřel.

Královéhradecký krajský soud mladíka nejprve opakovaně poslal do vězení, po zásahu Nejvyššího soudu a změně trestního senátu ho ale už dvakrát zprostil viny. Vrchní soud osvobození vždy zrušil.

Obžaloba tvrdí, že někdejší dvacetiletý student gymnázia Nečesaný udeřil v roce 2013 kadeřnici několikrát do hlavy polenem a sebral jí přes 10 000 korun. Žena nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později jej však označila za útočníka. Mladík vinu popírá.

Krajský soud Nečesaného nejprve potrestal 16 lety vězení, vrchní soud mu trest snížil na 13 let. Nečesaný strávil za mřížemi 1,5 roku, poté se dostal na svobodu po zásahu Nejvyššího soudu. Po nových verdiktech se do vězení na půl roku vrátil, po dalších rozhodnutích soudů se ale znovu dočkal propuštění. Nyní je na svobodě.

Vrchní soud s osvobozením mladíka nesouhlasí. Loni v listopadu zrušil v neveřejném jednání poslední zprošťující verdikt a nařídil druhou výměnu krajského soudního senátu. S tímto postupem se ovšem neztotožnil Ústavní soud, a vrchní soud tak musel veřejně rozhodovat znovu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované