Hlavní obsah

Nechte se očkovat, nebo vypadněte, vzkazuje Británie svým pečovatelům

Foto: Profimedia.cz

Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid.

Reklama

2. 10. 22:33

Británie stupňuje tlak na neočkované pracovníky pečovatelských domů. „Pokud se nemůžete obtěžovat a jít se nechat naočkovat, tak vypadněte a najděte si jinou práci,“ vyřizuje jim rázně britský ministr zdravotnictví Sajid Javid.

Článek

Britská vláda dala jasně najevo, že nehodlá upustit od svých pandemických plánů.

Ministr zdravotnictví Sajid Javid uvedl, že není připravený ustoupit od vládního požadavku, na základě kterého musí být do 11. listopadu všichni pracovníci pečovatelských domů plně očkovaní – i přestože odvětví hrozí stotisícový odliv zaměstnanců. Upozornil na to britský deník The Times.

„Když pracujete v pečovatelském domově, pracujete s těmi nejzranitelnějšími lidmi v naší zemi. Pokud se nemůžete obtěžovat a jít se nechat očkovat, tak vypadněte a najděte si jinou práci,“ pronesl Javid pro BBC Radio 4.

„Pokud se chcete starat o (obyvatele pečovatelských domů), pokud jim chcete vařit, pokud je chcete krmit, pokud je chcete ukládat do postele, pak byste se měli nechat očkovat,“ vysvětloval Javid. „Pokud se nechystáte očkovat, proč pracujete v pečovatelství?“ dodal.

Nevím, jaká silnější slova mohu vládě sdělit, než že v tomto sektoru budeme čelit armagedonu.
Nadra Ahmedová, předsedkyně Národní pečovatelské asociace

„Když přemýšlíte o vašich starších příbuzných, kteří by mohli být v pečovatelských domech, a o představě, že se o ně chce starat někdo, kdo se nechce nechat očkovat naprosto bezpečnou a efektivní vakcínou, kterou schválily naše regulační orgány a je využívaná všude po světě, protože mají proti této vakcíně nějaké námitky, pak si upřímně vážně nemyslím, že by tito lidé měli pracovat v pečovatelských domech,“ řekl britský ministr.

Armagedon je na dosah, varují pečovatelé

Javidova slova jsou ve výrazném rozporu s tím, co říkají poskytovatelé pečovatelských služeb. Ti varují před tím, že pokud bude vláda trvat na tom, aby byli všichni pracovníci do 11. listopadu očkovaní, dojde k armagedonu.

Podle těch, kteří se v pečovatelském odvětví pohybují, vládní odhady naznačují, že počet pracovníků, kteří sektor opustí, může dosáhnout až 100 tisíc. V odvětví přitom už teď chybí okolo 120 tisíc zaměstnanců.

K 12. září už dostalo první dávku očkování 92,7 procenta zaměstnanců domovů pro seniory, ukazují data zveřejněná britskou Národní zdravotní službou. Celkem 88,4 procenta z nich pak bylo v té době plně očkovaných. Během sedmi dnů před 12. zářím přitom došlo k 0,8% nárůstu, největšímu týdennímu nárůstu během posledních dvou měsíců. Je tedy vidět, že deadline stanovený ministerstvem zdravotnictví se na očkovanosti určitým způsobem podepsal.

Předsedkyně britské Národní pečovatelské asociace Nadra Ahmedová naléhala na vládu, aby si to s lhůtou, do kdy mají být všichni naočkovaní, ještě rozmyslela. Pečovatelským domům totiž hrozí, že budou muset kvůli nedostatku pracovníků zavřít.

„Není to jen vznikající krize, s rozsahem stávajících nezaplněných míst. Je to krize, která už je tady - pečovatelské domy už zavírají. Zdá se mi úplně perverzní, že pracovníci, kteří nejsou očkovaní, budou moci jít 10. listopadu do práce, ale 11. listopadu už ne,“ uvedla pro The Times Ahmedová s tím, že rozhodně není žádnou odpůrkyní očkování. Lidé v jejím odvětví ale mohou mít podle ní k rozhodnutí neočkovat své osobní důvody.

„Nevím, jaká silnější slova mohu vládě sdělit, než že v tomto sektoru budeme čelit armagedonu, pokud ministři neustoupí a nepřiznají, že udělali chybu v úsudku a neodvolají legislativu,“ řekla předsedkyně britské Národní pečovatelské asociace. Řítíme se do katastrofy, které by se dalo předejít, varuje.

Profesor Martin Green, který je generálním ředitelem Care England, řekl, že některé pečovatelské domy budou muset kvůli zavádění povinného očkování zavřít.

„Všichni přijímáme, že chceme, aby bylo očkováno co nejvíce lidí. Mám ale pocit, že se vláda rozhodla jít vpřed, aniž by chápala důsledky, aniž by měla promyšlený plán, jak se vypořádá s nedostatkem zaměstnanců,“ domnívá se Green. „Pečovatelské domy jsou nyní v těžké pozici. Mají dostatečně personálu, aby mohly udržovat bezpečnost a kvalitu péče?“ ptá se Green.

Pečovatelský dům Wyncourt v Timperley může například přijít o šest zaměstnanců s čtyřicetiletou zkušeností, pokud plán vlády vejde v platnost. „Spoustu jsme toho spolu prožili. Jeden z rezidentů řekl, že to bude jako přijít o jednoho z nejlepších kamarádů. Po 12 měsíců jsme neměli žádné návštěvy. Zaměstnanci pro nás nejsou jen čísla,“ řekl Ben Mattinson, který pečovatelský dům vede.

Vláda v současné době přemýšlí o tom, zda povinnost očkování zavést i pro další pracovníky Národní zdravotní služby, kteří působí v „první linii“. V současné době pro neočkovaný personál pracující na covidových odděleních žádné restrikce neplatí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované