Hlavní obsah

Nejdelší vzducholoď světa už nikdy nevzlétne. Stavíme novou, vzkazují Britové

Nejdelší vzducholoď na světě měřila na délku téměř 100 metrů. (Video: Šimon Felenda, AP)

 

Reklama

14. 1. 2019 4:32

Britská společnost Hybrid Air Vehicles vyrábí nejdelší vzducholoď na světě. Její rovněž britský předchůdce Airlander 10 už si totiž nezalétá.

Článek

Nejdelší vzducholoď na světě Airlander 10, která poprvé vzlétla v srpnu 2016 a za rok ukončila její letovou historii nehoda, už si nezalétá.

Jak informuje BBC, vývojáři už pracují na novém prototypu.

Airlander 10 měřil 98 metrů na délku a 43 metrů na šířku. Jednalo se o kombinaci letadla a vzducholodi. Společnost Hybrid Air Vehicles, která Airlander 10 vyrobila, plánovala po testovacích letech se zákazníky luxusní expedice, avšak vše ukončila nehoda, při níž byli zraněni dva lidé.

Vzducholoď se tehdy uvolnila z kotviště. Došlo k vypuštění helia a stroj usedl na zem. V důsledku nehody byli zraněni dva lidé.

Společnost Hybrid Air Vehicles nyní získala od britského Úřadu pro civilní letectví pokyn k výstavbě nového stroje. Ten by měl vzlétnout po roce 2020.

„Momentálně se soustředíme na výrobu standardního certifikovaného typu Airlander 10 a na to, jak ho dostat k našim zákazníkům. Prototyp jsme představili jako první čistě hybridní vzducholoď na světě. Neplánujeme, že by měl vzlétnout znovu,” uvedl výkonný ředitel HAV Stephen McGlennan.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené