Hlavní obsah

Ministr školství přehodnotil maturitní otázku, 113 maturantů díky tomu nepropadne

Foto: ČTK, ČTK

Reklama

28. 5. 2018 14:57

Ministr dodatečně u jedné z maturitních otázek z českého jazyka uznal i druhé řešení jako správné. Verdikt pomohl 113 žákům k tomu, aby nepropadli, a dalším 34 k lepší známce.

Článek

Ministerstvo školství vyhovělo žádostem o přezkoumání maturitního testu z českého jazyka a literatury. U jedné z otázek uznalo ještě jedno možné řešení jako správné.

„Uvedená chyba nás velmi mrzí a omlouváme se za ni žákům a školám. Na zítřek jsem svolal jednání s ředitelem Cermatu Jiřím Zíkou a budu důrazně požadovat vysvětlení, jak mohlo k takové chybě dojít. Situaci řešíme a všichni dotčení žáci dostanou opravené výsledky nejpozději do zítřka,” uvedl ministr školství Robert Plaga.

Šlo o jednu z takzvaných otevřených otázek. Tedy takovou, která nedává na výběr z předepsaných řešení, ale chce po řešitelích, aby daný výraz doplnili sami. V tomto případě šlo o doplnění ustáleného slovního spojení „***** růže přináší”.

Foto: MŠMT, Seznam Zprávy

Po projednání ve všech komisích uznával Cermat jako správnou odpověď slovo „trpělivost“, tedy ustálené slovní spojení „trpělivost růže přináší“. Po konzultaci se členy Nezávislé odborné komise pro maturitní zkoušky ale ministr školství rozhodl o přehodnocení testu s tím, že správná odpověď může být i okrajově užívané „čas růže přináší“. Druhou správnou možnost napsalo v testu 4301 žáků.

Tato změna podle ministerstva bezprostředně způsobí, že 113 maturantů nepropadne. Dalších 34 si díky této změně o jeden stupeň zlepší výslednou známku.

„Úloha bude automaticky zkontrolována a přehodnocena u všech žáků, tedy nejen u těch, kteří žádali o přezkoumání výsledku testu,” informuje ministerstvo.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované