Hlavní obsah

Nejhůř za deset let. Tak vidí manažeři českou ekonomiku

Ilustrační foto.

Reklama

2. 12. 2019 10:54

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v listopadu výrazně zhoršily. Index PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby, klesl na 43,5 bodu ze říjnových 45 bodů. Jde o nejprudší pokles za čtyři měsíce a jeden z nejhorších výsledků od poloviny roku 2009.

Článek

Index PMI nyní klesá nepřetržitě již dvanáct měsíců. „Útlum v českém zpracovatelském sektoru se v listopadu zhoršil, zatímco zákaznická poptávka znovu klesla. Výrazné oslabení poptávky z domova a ze zahraničí vedlo ke zrychlení poklesu nových zakázek i výroby,“ uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jonesová. Další zhoršení celkového zdraví sektoru spolu se snížením objemů nových zakázek podle ní vedlo firmy k redukci počtu zaměstnanců nejrychlejším tempem od září 2009.

Index PMI sestavuje společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

Očekávaný pokles budoucích požadavků se také odrazil ve vyhlídkách na výrobu v příštím roce. Sentiment v sektoru klesl na nové minimum, mimo jiné i kvůli obavám z pokračujících problémů v automobilovém sektoru. Výrobcům se v listopadu nicméně podařilo znovu mírně zvýšit ceny výstupů, a to rychlejším tempem než v říjnu i přesto, že ceny vstupů poprvé od dubna 2016 klesly, dodala.

„Dnešní údaj PMI překvapil negativně, zejména v tom kontextu, že listopadové hodnoty PMI se v okolních zemích spíše zlepšovaly, a vyznívaly tak nepatrně optimističtěji,“ komentoval čísla analytik ING Bank Jakub Seidler. Listopadový PMI tak potvrzuje, že se situace v tuzemském průmyslu zatím k lepšímu neotáčí, jak by naznačovaly některé indikátory ze zahraničí. To je další argument, proč Česká národní banka na prosincovém jednání sazby ponechá na stávající úrovni a patrně zmírní svůj dosavadní mírně ‚jestřábí‘ tón,“ podotkl.

Analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková očekává, že se dobrá nálada z Německa tažená příznivějšími daty odrazí i na náladě domácích průmyslníků, a index by tak do budoucna neměl sklouznout k horším hodnotám. Ten se aktuálně pohybuje na hodnotách neviděných od velké finanční krize v roce 2009, čemuž ovšem neodpovídají dosavadní data z reálné ekonomiky. Tuzemské ekonomice se prozatím daří odolávat okolnímu ochlazení, poznamenala.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované