Hlavní obsah

Největší exportér ropy na světě zasažen covidem. Zisk Aramco propadl

Foto: Reuters

Ilustrační foto.

Reklama

9. 8. 2020 15:52

Ceny ropy v letošním roce tvrdě zasáhl pokles poptávky kvůli dopadům šíření koronaviru.

Článek

Čistý zisk saúdskoarabské ropné společnosti Aramco se ve druhém čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy meziročně propadl téměř o tři čtvrtiny na 24,6 miliardy rijálů (zhruba 146 miliard Kč). Oznámila to státem kontrolovaná firma, která je největším exportérem ropy na světě. Potvrdila nicméně, že v letošním roce hodlá vyplatit na dividendách 75 miliard dolarů (téměř 1,7 bilionu Kč). Dividendy podniku hrají důležitou roli v úsilí saúdskoarabské vlády udržet rozpočtový deficit pod kontrolou.

Ceny ropy v letošním roce tvrdě zasáhl pokles poptávky, který je důsledkem negativních dopadů šíření koronaviru na ekonomickou aktivitu. K poklesu čtvrtletního zisku firmy Aramco přispěly rovněž nižší marže u rafinerských a chemických aktivit. Zisk tak zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali na 31,1 miliardy rijálů, napsala agentura Reuters.

Generální ředitel podniku Amín Násir uvedl, že poptávka po pohonných hmotách začíná postupně oživovat díky uvolňování opatření proti šíření koronaviru. „Podívejte se na Čínu, jejich poptávka po benzinu a naftě je téměř na úrovních z doby před příchodem covid-19,“ upozornil. „Vidíme oživování v Asii i na dalších trzích,“ dodal.

Pokles cen ropy letos těžce zasáhl také konkurenty společnosti Aramco. Britský ropný gigant BP například za druhé čtvrtletí vykázal rekordní čistou ztrátu 6,7 miliardy dolarů (zhruba 150 miliard Kč). Poprvé za deset let se také rozhodl snížit dividendu.

„Čísla firmy Aramco jsou ve srovnání s jinými globálními konkurenty solidní,“ uvedl jeden z analytiků společnosti Al Rajhi Capital. „Bylo to nejhorší čtvrtletí v moderní historii ropného průmyslu a jeho přežití se solidními čísly signalizuje velmi příznivé vyhlídky,“ dodal.

Společnost Aramco koncem loňského roku vstoupila na burzu v Rijádu a stala se prvním podnikem na světě, jehož tržní hodnota překonala dva biliony dolarů. Koncem minulého měsíce však saúdskoarabskou firmu z postu největšího podniku světa podle tržní kapitalizace sesadil americký technologický gigant Apple.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované