Hlavní obsah

Německá rozvědka sleduje zahraniční novináře z BBC, Reuters i New York Times, píše Spiegel

Německá zpravodajská služba sleduje zahraniční novináře z BBC, Reuters i New York Times.Video: Anita Baselová

 

Reklama

24. 2. 2017 22:01

Podle uvedených dokumentů je na seznamu zpravodajské služby minimálně 50 novinářů.

Článek

Německá Spolková zpravodajská služba (BND) sleduje od roku 1999 zahraniční novináře mimo jiné v Afghánistánu, Pákistánu a v Nigérii. Napsal to deník Spiegel s odvoláním na blíže neurčené dokumenty. BND se k těmto informacím odmítla vyjádřit.

Podle uvedených dokumentů je na seznamu zpravodajské služby minimálně 50 sledovaných telefonních a faxových čísel nebo e-mailových adres novinářů či redakcí. Je mezi nimi například více než desítka přípojek britské BBC v Afghánistánu a v její londýnské centrále. Sledovány jsou i redakce mezinárodního programu BBC World Service.

Na seznamu zájmových cílů Spolkové zpravodajské služby je údajně rovněž přípojka listu The New York Times v Afghánistánu. Totéž se týká i mobilních a satelitních telefonů agentury Reuters v Afghánistánu, Pákistánu a Nigérii, napsal Spiegel.

Organizace Reportéři bez hranic podle magazínu označila toto sledování za „pobuřující útok na svobodu tisku" a „nový rozměr porušování ústavy". Obává se také, že BND bude zahraniční novináře dál odposlouchávat a nic na tom nezmění ani nový zákon o zpravodajské službě. Reportéři bez hranic už také ve spolupráci s dalšími novinářskými organizacemi v této souvislosti připravují ústavní stížnost.

Reklama

Doporučované