Hlavní obsah

Nevhodné ke koupání jsou čtyři přírodní koupaliště v Libereckém kraji

Foto: Seznam Zprávy

„Ilustrační foto.“

Reklama

5. 8. 2021 22:46

Nevhodné ke koupání jsou podle hygieniků čtyři ze 37 pravidelně sledovaných vodních ploch v Libereckém kraji. Jde o přírodní koupaliště v Chrastavě, Mimoni, Tanvaldu a Hamerské jezero.

Článek

Sníženou kvalitu vody má dalších šest venkovních nádrží v kraji. Vyplývá to z údajů na webu Krajské hygienické stanice v Liberci.

Kvalita vody v některých koupalištích se zhoršila po přívalových deštích z předminulého týdne. To se stalo třeba právě v Tanvaldu, poslední rozbor vody ukázal nadlimitní hodnoty fekálního znečištění. „Stráň už to nepobrala a šplouchlo to tam. Koupaliště jsme vypustili a bude nová voda. To je ale u nás standard, my to takto děláme občas průběžně, že koupaliště vypustíme,“ řekl ČTK starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek. Předpokládá, že městské koupaliště napájené z potoka bude znovu napuštěné příští týden. „Teď počasí na koupání stejně není,“ dodal. Podle předpovědi pro Liberecký kraj by přeháňky do konce tohoto týdne měly být každý den. Nejvíce slunečná bude nejspíš sobota a teplota by se měla dostat až k 28 stupňům Celsia, v dalších dnech by mělo být maximálně 25 stupňů.

Hamerské jezero v Podještědí je na čtvrtém z pěti stupňů hodnocení kvůli přemnoženým sinicím, koupaliště v Mimoni kvůli masivnímu přírodnímu znečištění na hladině a koupaliště v Chrastavě dlouhodobě kvůli kolísavé kvalitě přítoku.

Na stupni tři, značícím zhoršenou kvalitu vody, je od konce června Máchovo jezero u Doks na Českolipsku. Hygienici nedoporučují koupání v jezeře citlivým jedincům, mezi něž patří děti, alergici a těhotné ženy. Lidé by se po koupání měli osprchovat.

Na stupni dva je koupaliště v Nedamově u Dubé na Českolipsku, v Jablonném v Podještědí a Českém Dubu na Liberecku, krkonošském Jablonci nad Jizerou a v rybníku Bažantník v Sedmihorkách v Českém ráji. Mírně zhoršenou kvalitu vody na většině těchto míst signalizuje snížená průhlednost, riziko zdravotních obtíží po koupání je ale nízké. Hygienici přesto opět doporučují lidem, aby se po koupání osprchovali.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované